Zde může být vaše reklama.

Změny v SK SIGMA MŽ Gajda skončil ve vedení spolku

Gajda skončil ve vedení spolku

foto: Petr Pelíšek

26. 06. 2020 - 17:49

Dlouholetý předseda spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ Jaromír Gajda už dál nepokračuje ve funkci. Na spolkové valné hromadě ho nahradil Jakub Beneš, který už v klubu několik sezón působí a podílí se na jeho chodu. Spolek má také nové místopředsedy, mimo jiné i bývalého obránce SK Sigma a českého národního týmu Davida Rozehnala. Informaci zveřejnil klub na svém webu.

Spolek je v současné době největším akcionářem SK Sigma Olomouc a. s., tedy subjektu, jehož týmy hrají v mužských soutěžích – áčko ve FORTUNA:LIZE, béčko v Moravskoslezské fotbalové lize. Dalším akcionářem je Statutární město Olomouc. O koupi SK Sigma a. s. nyní jedná bývalý dlouholetý akcionář a spolumajitel Josef Lébr.

Jaromír Gajda působí jako funkcionář v olomouckém klubu téměř 45 let. Předsedou oddílu se stal už v roce 1981. Před rokem a půl zanechal řízení akciové společnosti, kterým byl v té době také pověřen, aby se plně soustředil na vedení spolku. „Na únorové členské schůzi jsem veřejně oznámil, že na nadcházející valné hromadě odstoupím z pozice předsedy spolku. Svůj slib jsem splnil. Jsem přesvědčený o tom, že můj nástupce je na novou výzvu dobře připraven,“ řekl odstupující předseda Jaromír Gajda. „Došel jsem k závěru, že záběr těchto dvou funkcí byl pro mě příliš široký, a proto jsem se začal soustředit pouze na práci pro spolek. Ta spočívala především v zajišťování investic do infrastruktury, jako byla například výstavba umělé trávy v tréninkovém centru v Řepčíně,“ uvedl Gajda. „Už v tu dobu mě doplňovali v řízení spolku mí místopředsedové Jakub Beneš a Milan Zapletal,“ podotkl. Jakub Beneš byl místopředsedou spolku poslední dva roky.

V návaznosti na volbu nového předsedy doznaly personálních změn i posty místopředsedů. Prvním místopředsedou spolku se stal Milan Zapletal, dalšími místopředsedy jsou David Rozehnal a Jiří Ficner. Aktuální složení výboru spolku: Předseda: Jakub Beneš, 1. místopředsedové: Milan Zapletal, místopředsedové: David Rozehnal, Jiří Ficner, členové:  Miroslav Koutek, Jaromír Gajda, Oldřich Ohnút, Václav Plný, Josef Lébr, Jaroslav Skácel, Ladislav Minář. Spolek SK OLOMOUC SIGMA MŽ není jen fotbalový oddíl, jeho součásti jsou i další kluby z těchto sportovních odvětví: karate, volejbal, kuželky, turistika, squash, baseball a sport zrakově postižených.

„Sigma je největším fotbalovým klubem v rámci našeho regionu, což má určitě výhody, ale já to spíše vnímám jako velkou zodpovědnost vůči celému regionu. Přeji si, aby fanoušci opět zažili evropské poháry, a abychom byli schopní dostat naše hráče do top evropských klubů,“ řekl pro klubový web Jakub Beneš, nový předseda SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z. s.

Ačkoliv část olomoucké fotbalové veřejnosti i některá regionální média vnímají o odstoupení Jaromíra Gajdy z postu předsedy jako zásadní krok k nějakým změnám v prvoligovém mužstvu, s tím to souvisí jen částečně. Chod a vše potřebné s účinkováním SK Sigma Olomouc ve FORTUNA:LIZE řídí dozorčí rada a představenstvo akciové společnosti. V těchto orgánech jsou z výboru spolku Ladislav Minář, Jiří Ficner, Jaromír Gajda, Adam Košař a Miroslav Koutek.  V současné době tedy jistým způsobem může spolek ovlivnit to, jak se bude hlasovat v orgánech akciové společnosti, ovšem v případě příchodu nového akcionáře/majitele do klubu může být všechno rychle jinak.

V momentě vstupu nového akcionáře/majitele do SK Sigma Olomouc a. s. už bude mít nejspíš spolek na starosti jen to, na co byl zřízen a co je jeho hlavní náplní – tedy starat se o fungování mládeže. A to je věc, kterou dělají v Sigmě už mnoho desetiletí na špičkové úrovni. Odchovanců Sigmy je plno v české první a druhé lize, například čerstvými mistry se Slavií Praha jsou exsigmáci stoper David Zima a záložník Petr Ševčík, oba také členové reprezentačních týmů. V minulém, nedohraném, soutěžním ročníku patřily týmy SK Sigma U 19 a U 17 ve svých celostátních soutěžích do TOP 3. Jedinou věcí, která může mládežnické týmy nyní trápit, je po vzniku nové umělky na stadionu v Řepčíně, nedostatek hracích ploch s přírodní trávou. Ale nová by měla v Řepčíně vzniknout, spolu s ní i nové zázemí, místo nevyhovujících desítky let starých šaten.

Prvoligové áčko má naopak podmínky pro přípravu na špičkové úrovni. Vše z nutného vybavení mají hráči k dispozici, již tradičně mnoho desítek let hraje Sigma na jednom z nejlepších fotbalových stadionu v České republice. Sigmu v první lize trápí v posledních letech snad nejvíce nedostatek peněz. Proto je nucena pravidelně prodávat odchovance a nemůže si dovolit drahé nákupy. To by měl vyřešit, podobně jako před časem v ostravském Baníku, příchod ekonomicky silného majitele.

Další články