Úterý 14.7. Karolína
Menu

FORTUNA:LIGA Ligový výbor schválil vše potřebné pro restart

Ligový výbor schválil vše potřebné pro restart

foto: Petr Pelíšek

22. 05. 2020 - 12:00

Na úterním zasedání Ligového výboru bylo projednáno několik důležitých bodů souvisejících s dohráním aktuálního soutěžního ročníku profesionálních soutěží. Od pondělí 25. května 2020 bude možné využít během mistrovských utkání pět střídání na každé straně. Ligový výbor dále schválil úřední formu změny Rozpisu celostátních soutěží, která obsahuje upravená pravidla pro určení pořadí v případě mimořádných okolností, které schválilo nedávné Ligové grémium. Uvedl to web Ligové fotbalové asociace.

Ligový výbor se zabýval i detailní aktualizací a finálním zpracováním Protokolu opatření, který bude klubům určovat pravidla tréninku, rozdělení stadionu na zóny nebo chování hráčů a dalších aktérů během utkání. V této souvislosti Ligový výbor ocenil rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, které ve svém Mimořádném opatření rozhodlo o navýšení počtu osob na 150, které se může zúčastnit utkání zápasu Teplice – Liberec. Při dohrávce FORTUNA:LIGY, která je na programu 23. května, budou moci být za předem určených podmínek využity pro hráče a rozhodčí šatny a sprchy.

Ligový výbor schválil také upravenou podobu Rozpisu celostátních soutěží, která obsahuje změny v zásadním dokumentu profesionálních soutěží podle nedávného rozhodnutí Ligového grémia. Úprava materiálu určuje pořadí v případě nedohrání soutěží z důvodu mimořádných okolností. Ligový výbor také vzal na vědomí novinku v podobě možnosti pěti střídání během soutěžních utkání, které půjdou aplikovat podle určených podmínek. Nové pravidlo bude platné až od pondělí 25. května, tedy neplatí ještě pro dohrávku 23. kola FORTUNA:LIGY mezi Teplicemi a Libercem.

Komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky (FAČR) reaguje na restart profesionálních soutěží rozhodnutím, které má eliminovat možnost nákazy onemocněním COVID-19 u rozhodčích, kteří spadají do její gesce. Kromě všech hygienických opatření, které jsou spojeny s restartem FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, budou sudí rozděleni také do speciálně izolovaných skupin. Uvedl to server fotbal.cz.

V případě onemocnění některého z rozhodčích tak chce komise předejít situaci, kdy by došlo k přenosu koronaviru na zástupce z jiných skupin. „Věřím, že toto opatření, které má zamezit jakémukoliv kontaktu mezi rozhodčími, je správnou volbou jak se postavit čelem k aktuální situaci a také přání většiny profesionálních klubů dohrát letošní sezónu obou soutěží. Rozhodčí kromě toho čekají samozřejmě pravidelné testy tak jako hráče a v případě, že by se v některé ze skupin prokázal pozitivní test, je tato separace zbytku sudích cestou, jak z naší strany maximálně zvýšit šanci na dokončení soutěží,“ řekl předseda Výkonného výboru FAČR Martin Malík pro fotbal.cz.

Dvacet devět hlavních rozhodčích a 42 asistentů bylo rozděleno celkem do deseti, 24 delegátů pak do pěti skupin. Tyto skupiny nebudou moci přijít mezi sebou do styku. „Pokud to jen trochu šlo, byly jednotlivé skupiny vytvořeny podle regionální spádovosti, což souvisí také s otázkou testování ale i jejich dopravy na zápas. Zároveň jsme rozhodli o tom, že v jednom vozidle nesmí jet na zápas více než dvě osoby, které budou v pozici hlavního rozhodčího, asistenta či delegáta na utkání delegováni Komisí rozhodčích FAČR,“ řekl předseda Komise rozhodčích FAČR Jozef Chovanec.

0 komentářů

Další články