Dnes:3°C

Zítra:5°C

Středa 26.1. Zora
Menu

Změny ve fotbale Od nové sezony s upravenými pravidly

Od nové sezony s upravenými pravidly

foto: Petr Pelíšek

11. 07. 2019 - 20:28

Mezinárodní výbor pro pravidla fotbalu (IFAB) na svém 133. zasedání, které se konalo dne 2. března 2019 v Aberdeenu ve Skotsku, schválil řadu změn a vysvětlení Pravidel fotbalu pro SR 2019/2020. Změny jsou v platnosti s účinností od 1. července.

Mezinárodní pravidlová komise IFAB schválila celkem 25 změn, a to s platností od 1. 7. 2019. Týkají se namátkou postavení brankáře na brankové čáře při zahrání pokutového kopu nebo situací při stavění zdi ze tří a více hráčů či momentů, kdy dojde k zahrání míče ze strany rozhodčího.

„Zaznamenal jsem v médiích celou řadu dezinterpretací současných změn pravidel, četl jsem dokonce, že jsou zakázány dorážky z pokutových kopů, že míč rozhodčího je zrušen a další podobné nepravdy a nepřesnosti. O to víc si myslím, že je potřeba komunikovat správně celou problematiku nastalých změn. Provedení odkopu od branky, kdy míč už nemusí před dotykem dalšího hráče opustit pokutové území, je například opravdu velkou novinkou a věřím, že se díky ní bude rychleji a konstruktivněji přecházet do útočné fáze,“ říká předseda české pravidlové komise Jiří Kureš pro asociační server fotbal.cz.

Přehled hlavních změn výkladu pravidel před startem první fotbalové ligy:
• Jestliže bude zeď tvořena třemi nebo více hráči, nesmějí v ní stát fotbalisté útočícího týmu a musejí od ní dodržovat vzdálenost jednoho metru. Důvodem je, aby se předešlo strkanicím a konfliktům ve zdi. Za porušení pravidla je nařízen přímý volný kop pro bránící tým.
• Rozhodčí už nebude brán jako součást hry, takže pokud ho zasáhne míč, bude ve většině případů přerušena hra. Pokud by po kontaktu padl gól, nebude platit a bude následovat míč rozhodčího. Stejný postup platí i v případech, kdy se po zahrání míče rozhodčím dostane tým do zjevné brankové příležitosti nebo se změní držení míče. Hra po kontaktu rozhodčího s míčem bude pokračovat pouze v případě, kdy se nezmění držení míče a nevyplyne z toho branková příležitost.
• Rozhodčí už nebudou muset řešit, jestli hráč zahrál rukou úmyslně, nebo ne. Nebude platit gól dosažený rukou a ani takový, který by padl ze šance vytvořené hraním rukou. Bude se také pískat jakékoli hraní rukou nad výškou ramen nebo v případech, kdy díky hraní rukou hráč získá výhodu nebo při blokování zvětší objem těla. Výjimkou jsou pouze případy, kdy si hráč při vědomé a kontrolované hře míčem zasáhne ruku.
• Při odkopu od branky už míč nemusí před dotykem dalšího útočícího hráče opustit pokutové území. Hráči bránícího týmu musejí při soupeřově odkopu opustit šestnáctku a vrátit se do ní můžou až po rozehrání. A to i pokud k rozehrání dojde ještě předtím, než stihnou pokutové území opustit.
• Hráč při střídání musí opustit hřiště nejkratší možnou cestou. Dosud to povinné nebylo a hráči střídali v prostoru laviček, což bylo často zneužíváno ke zdržování hry. Nové pravidlo má však dvě výjimky. První se týká hráčů na nosítkách, pokud by nejkratší cesta mimo hřiště byla delší než cesta do kabiny. Druhá se týká střídání pod kotlem soupeřových fanoušků a v takových případech může rozhodčí povolit opuštění trávníku jinde.
• Brankář při penaltě nemusí mít v době kopu obě nohy na čáře. Stačí, aby měl alespoň část nohy na úrovni brankové čáry. Pravidlo se však bude uplatňovat pouze v případech, kdy pokutový kop nebude proměněn.
• Nově budou udělovány červené a žluté karty i funkcionářům uvedeným v zápise. Pravidla jsou stejná jako u hráčů - po druhé žluté následuje červená. Dosud mohli osobní karetní tresty dostávat pouze hráči a důvodem změny je mimo jiné větší přehlednost pro fanoušky, protože dosud byli trenéři a funkcionáři vykazováni slovně.
• Po losu si vítězný tým bude volit mezi stranou a míčem. Dosud si mohl vybrat pouze stranu.
• Nově také bude hráč potrestán za nevhodnou oslavu vstřelené branky, i když gól posléze není uznán. Napomenutí se bude uplatňovat proto, že dopad oslav může ohrozit bezpečnost nebo image hry.

Další články