Dnes:16°C

Zítra:16°C

Sobota 1.10. Igor
Menu

UNIQA extraliga žen Soutěž volejbalistek se rozroste o ukrajinské mistryně

Soutěž volejbalistek se rozroste o ukrajinské mistryně

foto: Petr Pelíšek

08. 08. 2022 - 15:57

UNIQA volejbalovou extraligu žen 2022/23 si v nadcházející sezoně zahraje jedenáct týmů místo současných deseti. Český volejbalový svaz v rámci své dlouhodobé pomoci ukrajinskému volejbalu kývl na prosbu zapojit tým SC Prometey Dnipro do české nejvyšší soutěže. Ukrajinské mistryně si zahrají základní a nadstavbovou část, do play-off a tedy bojů o titul mistryň ČR už ale nezasáhnou. Zázemí v České republice najde také ukrajinská volejbalová reprezentace, která se zde bude od 3. srpna 2022 připravovat a hrát kvalifikaci na mistrovství Evropy žen (20. srpna a 7. září v Kutné Hoře a 28. srpna v Táboře).

„Ukrajině jsme začali pomáhat už někdy v březnu. Poskytli jsme ubytování, stravu a sportoviště třem ukrajinským mládežnickým reprezentacím – 60 ukrajinských hráčů, hráček a jejich trenérů strávilo v České republice dva měsíce,“ přiblížil začátky vzájemné spolupráce místopředseda Českého volejbalového svazu Martin Gerža. „Jsem lidem v České republice, a především Českému volejbalovému svazu, za veškerou pomoc Ukrajině velmi vděčný. Sám jsem strávil na okupovaném území deset dní a pozoroval z okna projíždějící ruské tanky. Od začátku války bylo prioritou Ukrajinského volejbalového svazu pomoci odtamtud dostat děti, které hrají volejbal, což se i díky vám podařilo,“doplnil prezident Ukrajinského volejbalového svazu Mychajlo Hryhorovyč Melnyk.

Mezitím Ukrajinský volejbalový svaz začal řešit také přípravu svých reprezentací a hlavně otázku, co vlastně bude s volejbalem na Ukrajině dál. Pro pomoc se znovu obrátil do České republiky. „Na základě dobrých vztahů nás prezident Ukrajinské volejbalové federace požádal, zda by jejich mistryně nemohly hrát naši nejvyšší soutěž a odehrát základní skupiny Ligy mistryň. Výkonný výbor Českého volejbalového svazu v květnu rozhodl kladně a poslal klubu zvací dopis. A v pondělí 11. července proběhla schůzka ve Lvově, kde se vše definitivně potvrdilo,“ přiblížil zákulisí Martin Gerža.

Volejbalový svaz si od nového extraligového člena slibuje nejen zatraktivnění české nejvyšší soutěže, ale také nalákání nových volejbalových fanoušků. SC Prometey Dnipro bude sídlit v Kutné Hoře, kde odehraje nejen své domácí extraligové zápasy, ale také Ligu mistryň. „Extraliga tím určitě získá a dojde k jejímu zkvalitnění. SC Prometey Dnipro má výborný tým. Pravidelná konfrontace našich klubů s reprezentačním soupeřem je rozhodně ku prospěchu českého volejbalu. SC Prometey Dnipro má navíc ambice postoupit ze základní skupiny Champions League, což tu bylo naposledy někdy před deseti lety v nejslavnější éře Prostějova,“vyzdvihl kvality nového soupeře Martin Gerža.

Další články