Extraliga volejbalistek VK UP Olomouc je na prvním místě

VK UP Olomouc je na prvním místě

20. 10. 2019 - 17:49

Zápasem o první místo v extralize bylo utkání jejího 7. kola mezi volejbalistkami VK UP Olomouc a VK Brno. Více než dvouhodinový duel přinesl řadu velkých zvratů a na jeho konci se z vítězství 3:2 radovaly vysokoškolačky, které otočily nepříznivý stav z průběžné ztráty 0:2.

Olomoucký tým toužil uzmout hostům z Brna první místo a v prvním setu šel od začátku do vedení (2:0, 8:4). Za stavu 20:13 byl domácí úspěch velmi blízko, jenže na servis přišla brněnská nahrávačka Akeová a rázem to bylo 20:23. Univerzita se ještě dotáhla na jediný bod (22:23), poslední dvě výměny však patřily „Šelmám“ - 22:25.

Brňankám velkým obratem narostla křídla a najednou to byl domácí výběr, jenž se ocitl v pozici lovené zvěře (4:8, 8:8). Ještě několikrát v průběhu druhé sady musely Olomoučanky dotahovat hrozivou ztrátu ve skóre (8:13, 12:13) a v závěru se dokonce samy jednou takovou šňůrou při servisu Hodanové dostaly do velmi nadějné situace (18:21, 23:21). Univerzita z toho dokonce vytěžila dva setboly (24:23, 25:24), oběma ale pohrdla a po porážce 25:27 rázem ztrácela už 0:2.

Znovu Hodanová na podání a vysokoškolačky zahájily třetí část zápasu vedením 5:1. Jenže ani tentokrát se průběh neobešel bez zvratů (10:12). Teprve olomoucký obrat ze stavu 11:13 na 19:15 přinesl na prsty domácích hráček potřebné uklidnění; koncovku Hanačky zvládly a po výsledku 25:20 vykřesaly jiskřičku naděje na obrat.

Čtvrtý set nabídl divákům velkou bitvu, v níž domácí volejbalistky nejprve likvidovaly bodové manko (4:8, 7:11), pak samy hájily nejtěsnější jednobodový náskok, aby se při servisu kapitánky Dudové ocitly ve vedení 20:17. Brno se nevzdalo (21:21), závěr ovšem patřil Univerzitě Palackého, která si díky výhře 25:22 vynutila tiebreak.

V něm se Olomouci podařilo dokonat velký obrat. Ten obhájce titulu načal už v úvodu (3:1, 5:2) a definitivně o něm rozhodl pěti body v řadě v prostřední pasáži zkrácené hry (8:6, 13:6). Po vítězství 15:9 a 3:2 se vysokoškolačky bodově dotáhly na svého protivníka a se 17 body s ním sdílejí čelo tabulky.

„Jsme rádi za bod, protože soupeř na nás nastoupil a od začátku nás tlačil. První set jsme získali snad zázrakem a na vlně jsme se vezli i v setu druhém. Od třetí sady už nás domácí tlačili a my jejich nápor neustáli,“ bral i dílčí úspěch brněnský kormidelník Ondřej Boula.

„Bylo to výborné utkání, a to hlavně pro diváky. A nakonec také důležité vítězství s kvalitním soupeřem před předkolem Ligy mistryň. Pouze mě mrzí výsledek prvního setu, v němž jsme nedotáhli náš velký náskok a v jednom postavení si zkomplikovali celý zápas. Co je ale naopak pozitivní, že se do střetnutí zapojily i hráčky z lavičky a všechny pomohly,“ kvitoval domácí kouč Petr Zapletal.

V úterý 22. října čeká Olomoučanky jeden z vrcholů letošní sezony. V úvodním duelu třetího předkola elitní Ligy mistryň přivítají od 18.10 hodin ukrajinský Chimik Južnyj.

VK UP Olomouc - VK Brno 3:2 (-22, -25, 20, 22, 9)

Rozhodčí: Kavala, Kubinec. Čas: 127 minut. Diváků: 500.

Olomouc: Dudová, Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, libero Stavinohová. Střídaly: Handleyová, Bezhandolská, Kazačenková.
Brno: Akeová, Janečková, Svobodníková, Diatková, Polášková, Wolowiczová, libero: Sklenářová. Střídaly: Benediktová, Nováková, M. Beránková, E. Beránková.