Zde může být vaše reklama.

Hráčský agent Prosadit se v české lize není jednoduché, říká Filip Rýdel

Prosadit se v české lize není jednoduché, říká Filip Rýdel

foto: archiv redakce

01. 01. 2021 - 19:31

V nejvyšší fotbalové soutěži odehrál Filip Rýdel (1984) postupně za SK Sigma Olomouc, Zlín, Plzeň, Zbrojovku Brno a České Budějovice 153 utkání. Poslední z nich v roce 2013. Pak postupně s profesionální kariérou skončil. Ale u fotbalu zůstal, působí jako skaut a hráčský agent. „Naplňuje mě to, jsem rád, že jsem zůstal u fotbalu, kterému se věnuji od mala. A vždycky jsem u něj chtěl zůstat, bylo jedno, v jaké to bude funkci. Baví mě to, i když je to časově náročné a pracovními víkendy trošku trpí rodina. Ale zase mám přes týdne více volného času, když se nehrají zápasy. Každá profese má svoje klady i zápory,“ řekl Rýdel, který získal mistrovský titul s Plzní.

Jak se vůbec stalo, že se z vás stal hráčský agent? Jak vás napadlo věnovat se zrovna této profesi?
Člověk fotbal nemůže hrát do konce života. Zhruba ve třiceti letech jsem skončil s profesionálním fotbalem. A dostal jsem nabídku od Zdeňka Nehody, jestli se nechci zapojit pro Olomouc a okolí pro jeho společnost. Dělat skauta, agenta, objíždět zápasy a všechno to, co k tomu patří. Řekl jsem mu, že to zkusím. Tak to začalo. Pak jsem u něj byl pět let. Potom jsem dostal nabídku z jiné agentury, od Radka Matějka, kolegy, se kterým se známe. Měli jsme takovou myšlenku, že bychom si založilis voji agenturu. Máme, ještě s právníkem Laďou Kubíkem, agenturu, od letošního května jedeme pod agenturou Top11.

Dobře. A proč tedy zrovna práce agenta? Nelákalo vás trénovat?
Samozřejmě lákalo, přemýšlel jsem také o tom. Udělal jsem si trenérské licence C a B. Mezi tím jsem si otevřel studio na cvičení. A po půl roce mi volal trenér Augustin Chromý, jestli bych neměl zájem dělat mu asistenta u devatenáctky SK Sigma. Což byla velice zajímavá nabídka, hodně jsem nad ní přemýšlel. Jenže to už jsem byl na nějaký úvazek u pana Nehody, k tomu už měl studio. Takže bych nezvládal ranní tréninky, které jsou základ. Rozhodl jsem se proto jít cestou skautingu a pracovat jako agent.

Co obnáší práce skauta a agenta?
Je to náročné hlavně časově. Člověk nemá žádné víkendy, soboty, neděle jen na fotbalech, sleduje hráče od třinácti let až po mužskou kategorii. Naplňuje mě to, jsem rád, že jsem zůstal u fotbalu, kterému se věnuji od mala. A vždycky jsem u něj chtěl zůstat, bylo jedno, v jaké to bude funkci. Baví mě to, i když je to časově náročné a pracovními víkendy trošku trpí rodina. Ale zase mám přes týdne více volného času, když se nehrají zápasy. Každá profese má svoje klady i zápory.

Jak moc se taková agentura o hráče stará? Co všechno jim poskytuje?
Snažíme se klientům vytvářet veškerý servis. Celkové zabezpečení, domlouvání individuálních tréninků, soukromých trenérů. Plus zajištění zdravotní péče, pokud si s tím v klubu nevědí rady. Zápasy jezdíme sledovat, komunikujeme s hráči, podporujeme je ve fotbalovém růstu.

Už se vám podařilo objevit nějakou star, velké jméno?
Podařilo … Víte, ono je to na delší čas a zatím se tomu nevěnuju tolik let. Mrzí mě, že jsem nedotáhl Davida Zimu, který je nyní ve Slavii Praha. Oslovil jsem ho první, ale nakonec si vybral pana Pasku. Ale tak to v této branži je, je nás hodně. A pro začínající agenturu, která začíná od píky, je to samozřejmě těžší. Ale třeba Samuel Grygar je v Interu Milán, podepsali jsme Martina Hálu ze Sigmy Olomouc. Máme nějaké hráče ve druhé lize, i první. Určitě se budeme chtít rozrůstat a být na trhu konkurenceschopní.

Jak moc je složité začínat s takovou agenturou od nuly, když hráči jsou už rozebraní těmi stávajícími?
Je to složité. Ale zakládáme si na tom, abychom s hráči měli dobré vztahy, byli v úzkém kontaktu. Ale není to jednoduché, agentů je hodně a kvalitních hráčů málo. Takže o ty největší esa je rvačka.

Je těžké trefit u mladého hráče, jestli zrovna on by mohl být tím, který se dokáže prosadit?
No to je hodně těžké. Věcí, které kluci musejí překonat, než se dostanou do mužských elitních soutěží, je strašně moc. Je to konkurence, zranění, někdo to nedá a skončí. A pak přechod do mužského fotbalu, to je to nejtěžší, sám jsem to také zažil. Mnoho kluků to nezvládne. V osmnácti devatenácti je to pro ně buď konec, nebo pak hrají nižších soutěžích. Ale není to pravidlo. Může se stát, že mladý klub odejde z ligového dorostu někam do divize nebo třetí ligy, a pak se prosadí, dostane se do nejvyšší soutěží. Takový případů je také dost. Že kluci, kteří nedostali hned šanci ve svém klubu, se pak pílí a odhodláním dokážou prosadit jinde, postupem času se dosanou nahoru.

Takové také sledujte?
Ano. Sledujeme i druhou ligu, ve které mladí hráči dostávají více šancí, než v první lize. Je tam potenciál. Ti kluci se chtějí dostat do první ligy, chtějí makat, jsou schopni tomu hodně obětovat. Vyrůstal jsem v Olomouci, takže vím, že mládež tady patří tradičně a dlouhodobě mezi nejlepší v republice, je na vysoké úrovni. A Sigma vychovává hodně hráčů, kteří se třeba hned v prvoligovém áčku neprosadí, ono to velmi často ani vzhledem k omezenému počtu hráčů v kádru není možné, nemůžou tu šanci zde dostat. Ale prosadí se někde jinde, začnou třeba ve třetí nebo druhé lize. A buď se vrátí do Sigmy, nebo jdou do nějakého jiného klubu.

Má smysl pro hráče mít agenta? Jsou i funkcionáři, kteří moc agenty nemusí, před lety to tak měl v Sigmě Jiří Kubíček.
Ano, to vím z vlastní zkušenosti. Pan Kubíček nám vždycky říkal, že agenty žádné. Myslím si, že dnes už to k tomu patří. Na hráče jsou kladeny velké nároky, pořád jsou pod tlakem, pro některé je těžké to psychicky zvládnout. My se jim snažíme v těchto věcech pomoci. Samozřejmě když už se dostanou do fáze, kdy mají profismlouvy, tak jsme u toho a vyřizujeme to, jednáme s kluby. To mám také z vlastní zkušenosti, když jsem přestupoval z Olomouce do Plzně a neměl agenta. Tehdy jsem si dělal smlouvu sám a myslím si, že kdybych měl agenta, tak bych dostal určitě lepší podmínky, než jsem měl. Nejen proto jsou agenti v dnešní době potřeba. Je to tak všude ve světě, sportovci se bez nich neobejdou. Ale jsou určitě i výjimky, které agenty nemají, myslím však, že je jich mnohem méně, než dříve.

Vaše agentura je spíše zaměřená na Moravu s tím, že vy jako Olomoučan, máte pod dohledem střed a jih, kolega Matějek pak sever, kde je mládežnická líheň Baníku, která také vychovává spoustu zajímavých hráčů?
Máme to takto samozřejmě rozdělené. Ale určitě bychom chtěli proniknout i do Čech a být agentura s celorepublikovou působností.

Říká se, že český fotbal trošku upadá. Co vy na takový názor? Sledujete fotbal od starších žáků až po muže. Zdá se vám, že je to nějak špatné? Když reprezentace je na EURU, jedenadvacítka také, tři kluby hrály základní skupinu Evropské ligy, jeden v ní postoupil do jarní fáze.
Myslím si, že český fotbal je teď na vzestupu. Ať to potvrzují Souček, Coufal, Král, hráči, kteří jsou do ciziny a hrají tam v klubech prim. Hodně lidí český fotbal kritizuje, že je slabý. Ale když se podíváte, tak mnoho hráčů z ciziny má velký problém se v naší lize prosadit. Myslím, že naše liga je velice kvalitní, hodně fyzicky náročná. Trenéři po hráči vyžadují fyzickou kondici, taktiku, všechny atributy, které k tomu patří. Prosadit se v české lize není jednoduché.

Další články