Postup byl blízko Volejbalistky VK UP budou pokračovat v CEV Cupu

Volejbalistky VK UP budou pokračovat v CEV Cupu

29. 10. 2019 - 22:05

Neuvěřitelně blízko účasti v nablýskané Lize mistryň byly volejbalistky VK UP Olomouc. Po domácí porážce 2:3 v posledním předkole Champions League od ukrajinského Chimiku Južnyj odehrály vysokoškolačky na palubovce soupeře neuvěřitelnou odvetu, v níž prohrávaly 0:2, otočily na 3:2, ale v infarktové koncovce zlatého setu padly 13:15. V prosincovém duelu o patro nižšího Poháru CEV se tak v Olomouci představí slavné italské Busto Arsizio.

Domácí Ukrajinky šly prakticky od začátku úvodního setu do několikabodového vedení (10:7, 16:12), univerzita se však držela na dostřel (13:11). Před koncovkou se hosté dotáhli na rozdíl jediného bodu (19:18), Chimik ale kontroval šesti získanými výměnami v řadě a sadu ovládl poměrem 25:18.

Podobně vyhlížel také začátek druhého dějství (5:2), v jehož prostřední pasáži však vysokoškolačky nejenže srovnaly krok, ale samy šly dokonce do trháku (13:16). Jenže domácí družstvo zareagovalo čtyřmi body v řadě (17:16) a začínalo se odznovu. Rozhodující moment přišel za stavu 20:20, kdy hráčky Južného třemi vybojovanými míči získaly výměnu a i přes vzdor Hanaček (24:23) po výsledku 25:23 zvýšily na 2:0.

Úplně jiná podívaná čekala fanoušky v Oděse na úvod třetího setu. Olomoučanky do něj vlétly jako uragán (1:5), Chimik sice srovnal, ale hosté pokračovali v náporu (9:14). A když se Univerzitě Palackého podařilo odskočit z 12:17 na 12:21, bylo o osudu třetí sady rozhodnuto - 19:25 a 2:1.

Vysokoškolačky byly rázem na koni (0:2, 1:4) a domácí tým čekaly proti rozjetému soupeři krušné chvíle (7:11, 7:16). Od stavu 19:10 pro Olomouc začaly Ukrajinky mohutně stahovat (14:19, 16:21). V koncovce dokonce univerzita ztratila sedmibodový náskok (16:23, 23:23), vzápětí ale dvakrát po sobě získala setbol a ten druhý proměnila - 24:26 a 2:2.

A hanácká smršť pokračovala i v tiebreaku (0:6, 3:9). Južnyj opět zahájil stíhací jízdu (5:9, 10:12), mečboly však nakonec přišly (10:14). První tři se Olomouci proměnit nepodařilo, ten poslední už ale ano a po výsledku 13:15 musel o postupujícím do Champions League rozhodnout zlatý set!

V definitivně rozhodujícím dějství se jako první dostaly do mírného trháku domácí hráčky (3:4, 6:4). Univerzita se dotáhla (6:5), aby vzápětí ztrácela už tři body (8:5). Chimik následně vedl 10:6 a 11:8, vysokoškolačky srovnaly na 12:12, epickou bitvu a jackpot v podobě Champions League však nakonec po vítězství bere Južnyj.

„Je to obrovská škoda, protože si myslím, že jsme od začátku zápasu byli lepším týmem. Rozhodly naše hrubé chyby v několika postaveních v rozhodujících momentech setů. Moc mě to mrzí, bylo to blízko, ale holkám patří velká pochvala, bojovaly všechny úžasně. Náplastí nám bude souboj s italským velkoklubem v CEV Cupu,“ řekl kouč Univerzity Palackého Petr Zapletal.

V sobotu 2. listopadu se olomoucké volejbalistky vrátí do extraligového kolotoče utkáním 9. kola v Přerově. Hrát se začne v 18 hodin.

Chimik Južnyj - VK UP Olomouc 2:3, zlatý set 1:0 (18, 23, -19, -24, -13; 13)

Rozhodčí: Simonovská (Č. Hora), Stoica (Rum.). Čas: 135 minut. Diváků: 1615.

Južnyj: Frolovová, Stěpanovská, Bojková, Majevská, Skrypaková, Kozlovová, libero: Němcevová. Střídaly: Mikytjuková, Choberová, Velykokonová, Jakovčuková.
Olomouc: Handleyová, Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolská, libera Stavinohová, Kulová. Střídaly: Burbeljuková, Dudová, Kazačenková, Ambrožová.