Dnes:20°C

Zítra:19°C

Čtvrtek 7.7. Bohuslava
Menu

Mattoni 1/2Maraton Závod přilákal i v horkém počasí 6600 běžců

Závod přilákal i v horkém počasí 6600 běžců

foto: archiv redakce

19. 06. 2022 - 09:22

Králem Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je Vitalij Šafar. V závodě, který se chlubí pětihvězdičkovým certifikátem Evropské atletiky, se nejlépe vypořádal s horkým počasím a do cíle doběhl v čase 1:05:31.

„Bylo to tady úžasné. Nádherný zážitek. Běželo se mi výborně,“ radoval se Šafar. Šampionkou mezi ženami se stala jeho krajanka Valeria Zinenková. Jednadvacetikilometrovou trať zvládla za 1:12:51. „Jsem ráda, že jsem ten závod vůbec dokončila. Jsem zvyklá běhat desítku, takže na šestnáctém kilometru mi moje nohy říkaly: Vrať se! Ale zvládla jsem to a jsem moc šťastná, že jsem tu mohla být,“ jásala Zinenko. V ulicích hanácké metropole se do sobotních závodů zapojilo téměř 6600 běžců, včetně dm rodinného běhu. „Dvanáctý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc se nesl v parádní atmosféře. Jsem rád, že se nám Olomouc znovu podařilo rozběhat,“ uvedl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Startovní listina závodu slibovala dramatickou podívanou. Z Horního náměstí se na trať vydalo několik olympioniků. Všem ale ukázal záda Ukrajinec Šafar, za nímž doběhl s odstupem devadesáti vteřin Rumun Gavril, třetí skončil Gruzínec Charazišvili. Prvním Čechem v cíli byl Jiří Homoláč (1:11:13). „Ten závod byl těžký, mně nějak poslední roky nesvědčí to teplo. Bojoval jsem, co mi síly stačily. Bylo to velmi náročné. Dlouho jsem si takhle hodně nemákl, hrozný,“ konstatoval Homoláč. „Atmosféra tady ale byla opět vynikající, moc všem děkuju.“

Nejlepší formu mezi ženami ukázala Ukrajinka Zinenková. I ona chválila ohromnou podporu diváků kolem trati. „Fanoušci byli neuvěřitelní, blázniví a ohromně přátelští,“ řekla. Pomyslné stříbro brala Belgičanka Verbruggen, která na vítězku ztratila 59 sekund, na stupně vítězek se probojovala česká hvězda Eva Vrabcová Nývltová (1:17:16). „Dneska to bylo strašně těžké. Už vím, že i běhání moc bolí. Jsem ale ráda, že jsem si od posledního závodu zlepšila o dvě minuty čas a moje forma jde nahoru,“ oddechla si Vrabcová Nývltová. „Lidi skvěle fandili. Bylo to tady úplně úžasné, ale to jsou všechny závody RunCzechu,“ doplnila česká olympionička.

Další články