Zde může být vaše reklama.

Zastupitelstvo rozhodne Bude mít Přerov nábřeží Františka Venclovského?

Bude mít Přerov nábřeží Františka Venclovského?

foto: prerov.eu

30. 06. 2020 - 06:01

Plavec a otužilec František Venclovský je právem vnímán jako jedna z největších přerovských sportovních osobností. Byl to právě on, kdo si mohl připsat ke svému jménu titul "první československý přemožitel kanálu La Manche". Až dosud jeho památku připomínala pouze pamětní deska u Bečvy, radní teď přišli s návrhem, aby část nábřeží – vedoucí od soutoku mlýnského náhonu Strhanec a řeky Bečvy k mostu u loděnice - nesla název Františka Venclovského. O návrhu ještě budou v srpnu hlasovat zastupitelé.

„František Venclovský sice nebyl přerovským rodákem, ale ve městě žil, pracoval a také trénoval. Málokdo ho neznal,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský, který návrh radním předložil. Pamětníci dodnes vzpomínají na to, jak právě v místech před sokolovnou scházel do studených vln řeky Bečvy, kterou si užíval prakticky v průběhu všech ročních období. Slavným se stal Venclovský 30. července roku 1971, kdy byl prohlášen za prvního suchozemského přemožitele průlivu mezi Francií a Velkou Británií - v té době měl 39 let a před sebou ještě celou řadu sportovních met i úspěchů. Když 13. prosince 1996 František Venclovský nečekaně zemřel, jeho Přerované na něj nezapomněli, hmatatelnější připomínka ale chyběla. Až teď přišli zástupci města s návrhem, aby jeho jméno neslo nábřeží, které měl tak rád a po němž nesčetněkrát sestupoval do řeky. Jde o místo, kde se každý rok na silvestra koná otužilecká show, na níž nemůže nezaznít vzpomínka na Františka Venclovského.

Pokud zastupitelé zvednou 24. srpna pro návrh ruku, dostane dosud bezejmenné nábřeží jméno – a v příštím roce bude i připomenuto padesáté výročí sportovního výkonu Přerovana, který se po překonání průlivu proslavil větou pronesenou znělou hanáčtinou: Já su tak ščasné. „Máme v plánu přichystat vzpomínkovou výstavu v salonku Galerie města Přerova. Expozici nazveme Půl století poté... a  úspěch z léta roku 1971 připomeneme přesně v tentýž den, kdy František Venclovský svým výkonem oslnil sportovní svět - a sice v pátek 30. července,“ uvedla vedoucí galerie Lada Galová. 

Další články