Úterý 2.3. Anežka
Menu

Zimáky i jinde v kraji Bude v Olomouci moderní sportovní hala pro hokej?

Bude v Olomouci moderní sportovní hala pro hokej?

foto: Petr Pelíšek

18. 12. 2019 - 06:00

Vláda České republiky projednala v úterý 16. prosince 2019 Národní investiční plán, který představuje investiční potenciál ČR do roku 2050. Počítá s téměř 20 tisíci projektových záměrů v celkovém objemu zhruba 8 bilionů korun. Plán byl připraven tak, aby projekty v něm zahrnuté měly pozitivní společenský přínos a současně byly finančně efektivní a v neposlední řadě splňovaly strategické cíle České republiky. A ve zveřejněném plánu jsou také zajímavé věci pro příznivce sportu v Olomouckém kraji. Mělo by dojít ke zvelebení stávajících a výstavbě nových zimních stadionů.

V Národním investičním plánu je několik projektových záměrů, které jsou atraktivní nejen pro fanoušky ledního hokeje. Píše se o Multifunkční sportovní hale pro lední hokej a další akce v Olomouci s velikostí investice 850 milionů korun s tím, že by mělo jít o výstavbu nové moderní multifunkční sportovní haly určené pro lední hokej a jiné sportovní, kulturní, zábavné a další akce. Začátek realizace tohoto projektu je v plánu v roce 2021. O devět let později by měly být začít stavěny zimní stadionu v Jeseníku, Hranicích, Zábřehu a Litovli, ve všech případech s investicí 100 milionů korun. Ty akce jsou v souladu s Koncepcí rozvoje ledního hokeje v České republice. A rovněž v roce 2030 by měla začít rekonstrukce zimního stadionu ve Šternberku, ta za 75 milionů.

„Na jednom místě jsme i pro budoucí vlády shromáždili z našeho pohledu zásadní investice, které vnímáme jako potřebné. Tento plán by měl sloužit příštím premiérům, ministrům, hejtmanům, starostům, prostě všem veřejným investorům. A měl by být v budoucnu hlavním motorem růstu české ekonomiky. Prostě se už nesmí opakovat situace po roce 2009, kdy stát právě v době ekonomického ochlazení zaškrtil veřejné rozpočty, vzal lidem peníze a tím ekonomickou krizi ještě umocnil a neúměrně prodloužil,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Národní investiční plán tak představuje zásobník investičních projektů, ze kterých by si měli ministři, hejtmani, primátoři a starostové vybírat a realizovat je podle připravenosti a finančního krytí. Do budoucna by tyto investice měly být součástí jednotlivých státních rozpočtů, rozpočtů krajů, měst a obcí. Plán bude sloužit i jako podklad a zásadní argument při vyjednávání víceletého finančního rámce prostředků z EU pro Českou republiku na období 2021–2027.

„Je jasné, že v současné době dochází k ochlazení světových ekonomik, ale naše vláda udělá pravý opak toho, co udělala vláda v roce 2009. Nebudeme lidi strašit, a pokud by soukromý sektor méně investoval, tak právě stát bude investovat v daleko větší míře a převezme štafetu ekonomického růstu,“ dodal předseda vlády.

Plán byl připraven na základě podkladů, které poskytly jednotlivé resorty, kraje a města. Dokument zahrnuje například investice do dopravní infrastruktury v částce 6 000 miliard do roku 2050, z toho 3 000 miliard do roku 2030. Národní investiční plán počítá s investicemi ve výši 782 miliard do výstavby dálnic, 878 miliard do modernizace železnice a 769 miliard do stavby rychlotratí.

Další články