Čtvrtek 26.5. Filip
Menu

Dopravně bezpečnostní akce: Policisté řešili stovky přestupků

Dopravně bezpečnostní akce: Policisté řešili stovky přestupků

foto: Policie ČR - Olomoucký kraj

15. 02. 2022 - 11:08

Přes uplynulý víkend proběhlo několik dopravně bezpečnostních akcí na území celého Olomouckého kraje. Policisté během nich zkontrolovali několik stovek osobních i nákladních aut.

"Již v pátek 11. února se policisté zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti jízdy motorových vozidel v obci a mimo obec," uvedl mluvčí policie Libor Hejtman.

Téměř čtyřicet policistů ze služby dopravní policie zkontrolovalo přes 300 vozidel v Olomouckém kraji. Zjistili 167 dopravních přestupků, z nichž 133 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 78 300 korun. Zbývajících 34 přestupků oznámili do správního řízení. Nejvyšší povolenou rychlost překročila třetina kontrolovaných řidičů, a to 132. Pod vlivem alkoholu policisté přistihli 5 řidičů.

"Jedním z nich byl řidič osobního vozidla Kia, který v pátek ráno jel ulicí Otakara Březiny v Jeseníku rychlostí 84 km/h. Přitom v daném úseku byla povolena maximální rychlost 40 km/h. Policisté navíc u 58letého řidiče zjistili, že řídil pod vlivem alkoholu. Muž nadýchal 2,37 a 2,65 promile alkoholu v dechu. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a další jízdu zakázali. Mimo dopravního přestupku je muž podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti," dodal Hejtman.

V pondělí 14. února proběhla speciální krajská dopravně bezpečnostní akce  namířená převážně na kontrolu nákladních a dodávkových vozidel nad tři a půl tuny. Hlídky se zaměřili nejen na kontrolu dodržování povinností při přepravě věcí, na technický stav vozidel, na časové zpoplatnění komunikací, na vážení vozidel, na odhalování migrantů ve vozidlech, ale i na úhradu nedoplatků řidičů nebo provozovatelů vozidel. 

"V průběhu opatření policisté zkontrolovali 50 vozidel. Zjistili 34 přestupků v dopravě, z toho 32 z nich vyřešili příkazem na místě v celkové výši 65 000 korun. Za neuhrazení časového poplatku na dálnici udělili 27 pokut. V souvislosti s kontrolním vážením policisté oznámili 2 přestupky správním orgánům a řidičům přetížených vozidel uložili pokutu," uvedl Hejtman.

Jedním z nich byl řidič nákladního vozidla převážející klády, který měl vozidlo přetíženo o čtyři a půl tuny. Policisté mu za přestupek udělili příkazem na místě pokutu 10 000 korun a provozovatele vozidla oznámili do správního řízení. Řidič nakonec mohl v jízdě pokračovat, ale až po přeložení nákladu.

Další články