Dnes:12°C

Zítra:18°C

Úterý 29.9. Michal
Menu

Dve ženy poslaly internetovým podvodníkům statisíce korun

Dve ženy poslaly internetovým podvodníkům statisíce korun

foto: Pixabay

04. 08. 2020 - 11:00

Dva případy žen, které byly přes internet podvedeny a okradeny o několik stovek tisíc korun, mají od minulého týdne na stole krajští kriminalisté. Okradené ženy se na internetu seznámily s někým neznámým a ten z nich dokázal vylákat obrovské částky peněz.

"V prvním případě podvodník kontaktoval sedmačtyřicetiletou ženu v polovině října 2019 prostřednictvím internetové seznamky. S ženou si dopisoval do poloviny července 2020. Za tuto dobu ji dokázal přimět k zaslání 1 200 000 korun. Ženě napsal, že jí poslal balíček se zlatem v hodnotě 24 000 000 korun, který cestou zadrželi celníci, a požádal ji, aby zaslala několik tisíc EUR za proclení zásilky, pojištění a další poplatky. Žena postupně platila. Utratila nejen všechny své uspořené peníze, ale na většinu plateb si vzala úvěr. Za přečin podvod pachateli hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," prozradil k případu k mluvčí policie Libor Hejtman.

"V druhém případě se čtyřicetiletá žena na konci června 2020 seznámila s podvodníkem na sociální síti, který se vydával za Čechoameričana trvale žijícího v Praze," řekl k druhému případu.

Nápadník uvedl, že působí jako lékař na americké vojenské základně v Sýrii. Hned druhý den od seznámení ženu poprosil o zaslání částky 1 500 liber. Jako důvod uvedl zakoupení notebooku synovi do školy, který studuje v Anglii a sám podle pravidel na základně nemůže disponovat se svým bankovním účtem. Nezapomněl opomenout, že peníze samozřejmě vrátí. Žena souhlasila a poslala požadovanou částku do zahraničí.

"Zhruba za týden ji dotyčný požádal, aby kontaktovala jeho nadřízeného, přímo generála, kvůli udělení dovolené, aby mohl za ženou přijet. Tento „generál“ ženě e-mailem odpověděl, že dovolenou schválí, ale je nutné uhradit výdaje za téměř 16 000 dolarů. Žena i tuto částku zaplatila, ale i po této platbě byla nadále požádána o zaplacení dalších nejrůznějších poplatků. Aby je uhradila, vyřídila si úvěr ve výši 500 000 korun," popsal část druhého případů Hejtman.

To už bylo divné zástupci poskytovatele úvěru. Ten ženu varoval před možným podvodem.

"Žena nakonec peníze do zahraničí neposlala, úvěr vrátila a věc oznámila na Policii ČR. Podvodník přesto z ženy za jeden měsíc vymámil přes 400 000 korun. Pachateli za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest," doplnil Hejtman.

Policie před podvodníky důrazně varuje

Policisté před podobným jednáním varují poměrně často. V souvislosti s nejnovějšími případy pak opět vydávají seznam rad a doporučení.

- dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu
- dávejte si pozor na sliby týkajícího se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí
- protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky
- pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…
- bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu
- předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje
- své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců
- po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….

DŮLEŽITÉ!
- neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky
- nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později použity k vydírání

 

0 komentářů

Další články