Zde může být vaše reklama.

Preventivní akce Evropský den proti vloupání připomíná rady a doporučení

Evropský den proti vloupání připomíná rady a doporučení

foto: pcr.cz

03. 07. 2022 - 11:00

Evropský den proti vloupání v letošním roce připadl na středu 15. června a jeho cílem je upozornit na prevenci vztahující se k tomuto druhu protiprávního jednání. Kampaň připomíná rady a doporučení, jak zabezpečit objekt proti vloupání, jak řešit postup v případě narušení objektu pachatelem  a navazuje tak na celorepublikový preventivní projekt Policie ČR a Ministerstva vnitra „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“.

Evropský den proti vloupání letos doprovází ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) dva slogany: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“ a slogan: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“.

V rámci kampaně provádíme v těchto dnech v celém Olomouckém kraji bezpečnostní akce, při kterých policisté z obvodních oddělení, oddělení hlídkové služby a policejní preventisté kontrolují zabezpečení objektů a majitelům nemovitostí předávají cenné rady a doporučení podpořené propagačními letáky kampaně.

Ve čtvrtek 30. června 2022 policisté v dopoledních hodinách kontrolovali zahrádkářské kolonie a chatové osady na Šumpersku a zaměřili jsme se především na zabezpečení rekreačních chat a chalup. Přítomným majitelům jsme předali rady a doporučení jak si svůj majetek zabezpečit, a taktéž s nimi pronesli pár slov, co je v dané problematice tíží. K velké spokojenosti jsme při kontrole nezjistili žádné násilné vniknutí do objektů ani jiné protiprávní jednání.

Na paměti je třeba mít několik pravidel, které je třeba dodržovat kdykoliv odcházíte nebo odjíždíte z domu.

- Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.

- Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.

- Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlédnou, pravidelně budou vybírat poštovní schránku a případně zalévat květiny.

- Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí.

- Nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Obecné rady a doporučení na zabezpečení majetku:

Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě.
Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt či dům.
Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).
Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Velkým pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení.
Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními, jsou např. členem nějaké odborné asociace či cechu, nabízí komplexní služby a v neposlední řadě se mohou prokázat dobrými referencemi, solidní firmy vám sestaví nabídku bezplatně.
Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.
Důležité je také udržování přehledného prostoru před domem či bytem. V případě domů je vhodné dobré osvětlení, upravená zeleň, prostor nezakrytý stromy apod.
K bezpečnostním opatřením patří i ochrana cenností. Máte-li doma něco cenného, nemluvte o tom s cizími lidmi a nejdražší předměty si uložte do sejfu v bance.
Praktické je také vytvořit soupis cenností, jejich fotografie a zapsat si jejich sériová čísla. Pokud vám někdo tyto věci odcizí, zvýší se pravděpodobnost jejich nalezení a identifikace.
Základem prevence jsou také dobré vztahy se sousedy, všímání si pohybu cizích osob v domě nebo okolí. A do své domácnosti pusťte pouze známé nebo důvěryhodné osoby.

Další články