Zde může být vaše reklama.

Jedinečný projekt Geoinformatici vytvořili unikátní mapu koronaviru v kraji

Geoinformatici vytvořili unikátní mapu koronaviru v kraji

foto: Archiv

21. 03. 2020 - 15:00

Komplexní informace o rozšíření koronaviru v Olomouckém kraji z různých zdrojů ve spojení s interaktivní mapou na jednom místě – to je výsledek čtyřiadvacetihodinového online hackathonu studentů katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Unikátní webová aplikace nabízí přehlednou mapu s aktuálními počty nakažených v obcích s rozšířenou působností, uzavírky obcí i hraničních přechodů či vícezdrojový generátor zpráv.

Na jednom místě nalezne návštěvník informace ze zpravodajských webů, z vývěsek samospráv, sociálních sítí politiků nebo z krajské hygienické stanice. „Informací o koronaviru v kraji máme dostatek, ale jsou roztříštěné, nekonzistentní a z různých zdrojů. Naším cílem bylo shromažďovat informace na jednom místě tak, aby čtenář měl vše na jednom místě a zároveň měl možnost každou informaci lokalizovat do mapy. Zjednodušeně řečeno, aby si čtenář mohl vybrat oblast, která jej primárně zajímá, a měl informace právě z ní a o ní,“ řekl za katedru geoinformatiky Rostislav Nétek, pod jehož vedením aplikaci desítka studentů vytvořila.

Původně nápad na semestrální práce jednoho studenta se celkem rychle přetransformoval do představy sofistikovanější mapové aplikace s novinkami o koronaviru. „Postupně se přidávali další studenti s dalšími nápady, až jsme se rozhodli v pondělí nápad pojmout formou virtuálního hackathonu,“ dodal Nétek. Momentálně je do aplikace napojeno deset zdrojů informací. Vlastní sběr aktualit z nich probíhá automaticky, studenti ale zprávy verifikují a také je následně lokalizují do mapy a zveřejňují. Aplikace se i nadále vyvíjí, obsahově doplňuje a vylepšuje. To vše na dálku, online a v časové tísni. „Ať je současná situace jakkoli kritická, interaktivní mapa našich studentů ukazuje, že to, co se u nás naučili, umějí obratem využít ve prospěch Olomouckého kraje. Sami si rozvrhují práci, diskutují a několik hodin denně přes Skype vše konzultují. A nám nezbývá než jejich aktivitu podporovat a pomáhat jim rozšiřovat informace v aplikaci,“ doplnil vedoucí katedry geoinformatiky Vít Voženílek.

Mapovou aplikaci najdete na stránkách https://gis.upol.cz/covid.

Další články