Sobota 3.6. Tamara
Menu

Pomáhá i vrtulník Hasiči-lezci trénují záchranu z lanovky

Hasiči-lezci trénují záchranu z lanovky

foto: hzscr.cz

23. 09. 2022 - 17:30

Přípravu na nadcházející zimní sezonu hasiči nepodceňují a hasiči-lezci nyní absolvují výcviky, při nichž trénují záchranu lyžařů ze zaseknuté lanovky. Letos navíc využili možnosti spolupracovat s leteckými záchranáři z HZS Jihomoravského kraje.

Součástí záchranných prací se proto stal i vrtulník, který pokud může vzlétnout, pomůže zkrátit čas záchrany i o desítky minut. Při včasném ohlášení poruchy tak nemusejí lyžaři v nepříznivých podmínkách na lanovce čekat déle, než je nezbytně nutné. Při spolupráci s vrtulníkem jsou totiž hasiči schopni rychleji soustředit síly a prostředky na místě zásahu a výrazně tak urychlit nasazení většího počtu hasičů-lezců, a tím tak dostat do bezpečí a tepla v kratším čase větší počet lyžařů.

Cílem výcviku tak bylo koordinovat postup záchrany lezeckých družstev a skupin s leteckými záchranáři a vyzkoušet si výsadky přímo na sloupy lanovky či na sjezdovku. Zároveň cvičili také postupy při spouštění jednotlivých osob ze sedaček, pohyb lezců na ocelových lanech a práci s mechanismy různých typů lanovek. Díky spolupráci s provozovateli lyžařských středisek tentokrát vyzkoušeli zásahovou činnost v areálech v Kunčicích a v Hynčicích pod Sušinou.

Výcviky záchrany z lanovky probíhají každý rok. Při ostrých zásazích se ukazuje, že pravidelný výcvik je naprostou nezbytností. Díky prověřeným postupům se daří zkrátit nedobrovolný pobyt lyžařů na zaseknuté lanovce na minimum.

Jako například letos v únoru v Přemyslově, kde zachraňovali 40 lidí pomocí lezeckých technik a dalších 90 osob z lanovky evakuovali. Zásah ztěžovalo špatné počasí a nízké teploty. Přesto se podařilo dostat všechny bezpečně dolů do hodiny a půl.

Další články