Zde může být vaše reklama.

Hladiny toků v kraji podle Povodí Moravy opět klesají

Hladiny toků v kraji podle Povodí Moravy opět klesají
Zatopený Šumvald.

foto: HZS ČR - Olomoucký kraj

08. 06. 2020 - 15:00

Od včerejška přechází přes naše území fronta s vydatným deštěm. V reakci na tyto srážky došlo na vodních tocích v zasažených oblastech k prudkým vzestupům hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity.

"Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce na Šumpersku, v Zábřehu na Moravě, v Jeseníkách a na Olomoucku. Ve stanici Oskava na Šumpersku spadlo za 24 hod. 85 mm srážek, ve stanici Štíty u Zábřehu na Moravě 80 mm, Dlouhé Stráně hlásí 75 mm, ve stanicích Bělá pod Pradědem, Šerák, Jeseník, Velké Losiny, Hoštejn a Javorník napadalo 50 mm," prozradil Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

V důsledku prudkých srážek vzrostl průtok v některých tocích až stonásobně. Dosažené stupně povodňová aktivity jsou v kraji Vysočina, Olomouckém a Jihomoravském. Řeka Oskava v Uničově dosáhla III. stupně povodňové aktivity (SPA) a jeho hodnotu v kulminaci překročila o 30 centimetrů. Oskava se vylila z břehů a zatopila sklepy a zahrady několika nemovitostí. Hladina má již klesající tendenci. Řeka Oskava zaplavila také pozemky v okolí Šumvaldu.

"II. SPA dosáhl tok Oslava v Dlouhé Loučce, zde už hladina opadává, aktuálně dosahuje I. SPA. I. SPA byly zaznamenány také na toku Jevíčka v Choryni, Želetavka v Jemnici, Jihlava v Ptáčově, Svratka ve Veverské Bítýšce a Loučka v Dolních Loučkách," doplnil.

Během noci došlo také k zaplavení části Rapotína, kde probíhá stavba protipovodňové ochrany. Na místě zasahovala těžká technika. V místě je řeka Desná již po kulminaci a voda opadává.

"Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích hasiči evakuovali asi 30 lidí a zachránili dalších 30 obyvatel. Některé z nich vyprostili ze zatopených automobilů, některé vytáhli z vody potom, co je strhnul proud, a nemohli se dostat z vody do bezpečí. Další pak vyvedli z ohrožených domů. V Uničově jednotky pomocí traktorbagru čistily jez zanesený naplaveninami," prozradila již dříve mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Povodí Moravy má technické pracovníky v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená zasáhnout. Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. V současnosti je většina vodních toků po kulminaci. Vlivem dotoku lze během dne předpokládat dosažení I. či II. SPA i v oblastech ležícími pod zasaženými místy.  

Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích. Nádrže se v současnosti plní. Vodní nádrž Vranov transformuje přítok o síle 57 metrů krychlových za sekundu na odtok 4 metry krychlové za sekundu, vodní nádrž Vír převádí přítok 16 metrů za sekundu na odtok 2 metry krychlové za sekundu.

Další články