Dnes:3°C

Zítra:5°C

Středa 26.1. Zora
Menu

Boj se suchem i povodněmi Kraj chce zabránit suchu i povodním. Zpracovává studii

Kraj chce zabránit suchu i povodním. Zpracovává studii

foto: olkraj.cz

01. 07. 2020 - 13:01

Celou republiku trápí dlouhodobé sucho a momentálně i nárazové přívaly vody. Olomoucký kraj patří mezi nejpostiženější regiony a dochází zde i k lokálním povodním. Hejtmanství proto už před rokem a půl začalo tvořit podrobný plán, jak celou situaci zlepšit.

„Olomoucký kraj si v tomto směru určil hned tři prioritní oblasti, a to hospodaření s vodou v zastavěném území, ve volné přírodě a pak potřebujeme zlepšit osvětu a podpořit inovace v nakládání s vodou,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Zastupitelé kraje vy chtěli zlepšit vodohospodářské infrastruktury, dojít má ke stavbě nových záchytných nádrží, které vodu z dešťů udrží v krajině, a ke slovu se mají dostat také moderní technologie – ty například umožní stav vody v regionu lépe monitorovat. Prioritou bude také ochrana podzemních vod a jejich efektivnější využití průmyslem. To vše ve svém důsledku může přispět nejen ke snížení sucha, ale rovněž k omezení vzniku bleskových povodní.

Aktuálně vznikla akceschopná skupina odborníků z praxe, kteří budou mít vodní problematiku na starost. Připravujeme osvětovou kampaň zaměřenou právě na správné hospodaření s vodou. A hlavně, Olomoucký kraj už dnes investuje milióny korun prostřednictvím dotací do stavby nových vodovodů, kanalizací a přírodě blízkých opatření,“ dodal Milan Klimeš, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Další články