Dnes:18°C

Zítra:23°C

Sobota 25.9. Zlata
Menu

Kraj hledá nejlepšího knihovníka z venkova. Navrhněte toho svého

Kraj hledá nejlepšího knihovníka z venkova. Navrhněte toho svého

foto: Olkraj.cz

29. 04. 2021 - 18:59

Vědecká knihovna v Olomouci, kterou spravuje Olomoucký kraj, letos už popáté hledá nejlepšího venkovského knihovníka z regionu. Do nominací se mohou zapojit zřizovatelé knihoven, zástupci jiných půjčoven knih i samotní čtenáři. A to až do konce května.

www.vkol.cz.

„Mnozí knihovníci obecních knihoven se výrazně podílejí na kulturním životě obce. Rozvíjí tak důležitou komunitní funkci těchto zařízení,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

Nominaci může získat knihovník či knihovnice z jakékoliv knihovny v regionu, jejichž pracovní úvazek nepřesáhne čtyřicet hodin týdně.

Hodnoticí komise složená ze zástupců Vědecké knihovny a pověřených knihoven následně z došlých přihlášek vybere pět nejlepších, které osobně navštíví. Na základě toho pak určí vítězné pořadí. Vyhlášení výsledků proběhne na podzim.

„Existují profese, které jsou sice nenápadné, ale zato mimořádně důležité. Počítám mezi ně i knihovníky. Soutěž o nejlepšího z nich má jediný cíl - poděkovat jim za práci, kterou vykonávají pro čtenáře ve své obci,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek.

V Olomouckém kraji je celkem 473 knihoven, z toho 430 neprofesionálních. Hejtmanství letos na jejich provoz uvolnilo bezmála třináct miliónů korun v rámci podpory regionální funkce knihoven.

Pro knihovny jsou v krajském rozpočtu vyhrazené dva dotační programy, ve kterých je 16 miliónů korun.

Další články