Zde může být vaše reklama.

Kraj spouští projekt testování maturantů pomocí kloktacích testů

Kraj spouští projekt testování maturantů pomocí kloktacích testů
Zleva doprava stojící: Ředitel Gymnázia Hejčín Karel Goš, náměstek hejtmana pro oblast školství Aleš Jakubec, vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny Marian Hajdúch a hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

foto: Lukáš Blokša

15. 02. 2021 - 19:05

Olomoucký kraj společně s Ústavem translační a molekulární medicíny a Fakultní nemocnicí Olomouc spustila projekt pilotního testování žáků středních škol na koronavirus. Dobrovolné testování maturantů na sedmi olomouckých školách bude probíhat s pomocí kloktacích PCR testů. Představitelé kraje i ředitelé škol si v případě úspěchu projektu slibují dřívější návrat studentů do lavic.

„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách. Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Výhodou kloktacích testů je dostupnost, snadnost odběru i rychlost vyšetření vzorků.

Výhody kloktacích testů na tiskové konferenci, která proběhla na Gymnáziu Hejčín, vyjmenoval Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci. Patří mezi ně dobrá dostupnost, snadnost odběru i rychlost vyšetření odebraných vzorků.

„Materiál dokážeme vyhodnotit během jediného dne, a to s velkou přesností,“ řekl Hajdúch na tiskovce.

Olomoucký kraj zároveň pro dobrovolně zapojené maturanty připravil instruktážní video.

 

 

 

Do pilotní fáze projektu se může zapojit až tisíc studentů. 

„Pokud se postup osvědčí, může studentům otevřít cestu do škol. Výsledky pilotního testování poskytneme vládě,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Testování začne už 16. února, studenti si odeberou vzorky doma a odevzdají je ve škole. Ta je následně předá k vyhodnocení do laboratoří.

„Rozhodli jsme se společný projekt Olomouckého kraje a fakultní nemocnice podpořit, protože může významně urychlit návrat prezenční výuky. Samotné testování žáků je dobrovolné,“ uvedl Karel Goš, ředitel Gymnázia Olomouc - Hejčín.

Další články