Dnes:16°C

Zítra:16°C

Čtvrtek 28.5. Vilém
Menu

Léčebné ústavy čekají zajímavé projekty. Bude se chytat voda

Léčebné ústavy čekají zajímavé projekty. Bude se chytat voda

foto: Archiv

23. 05. 2020 - 09:00

Kraj chce získat necelých 8,5 milionů korun na lepší hospodaření se srážkovou vodou. Bude o ně žádat Evropskou unii a peníze půjdou do investic v odborných léčebných ústavech v Pasece a Moravském Berouně. Pokud se peníze podaří získat, bude se nově voda zachytávat ve speciálních nádržích, odkud se bude čerpat k dalšímu využití.

„V Odborném léčebném ústavu v Pasece chceme osadit dvě podzemní plastové nádrže pro jímání dešťové vody. Zároveň zrekonstruujeme dvě přírodní akumulační nádrže, které už v areálu jsou, a doplníme je o novou otevřenou přírodní strouhu dešťové kanalizace,“ uvedl Jiří Zemánek, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Kromě léčebného ústavu v Pasece se dvou nádrží dočkají také v Moravském Berouně.

„Bude je doplňovat čerpadlo, které umožní využívat vodu pro zalévání zeleně,“ dodal náměstek Zemánek.

Podání žádosti o dotace schválila na svém dubnovém zasedání Rada Olomouckého kraje. Dotační titul je součástí Operačního programu životní prostředí.

Hejtmanství vnímá situaci se suchem velmi vážně – podporuje proto realizaci opatření, která směřují k zadržování vody v krajině. Přispívá také na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Ročně jde o zhruba 40 miliónů korun,“ informoval Milan Klimeš, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Odborný léčebný ústav Paseka je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje a spadá pod něj i zařízení v Moravském Berouně. Zdravotnický personál tam poskytuje lůžkovou péči například lidem, kteří se zotavují po náročných operacích a potřebují rehabilitaci.

Lukáš Blokša

1 komentář

S. Dvořáková 23.05.2020, 11:46

Super

Odborný léčebný ústav Paseka prošel za poslední léta stavebními úpravami, modernizací. Díky paní ředitelce MUDr. Polzerové se z něj stala vyhledávaná oáza pro doléčení a rehabilitaci stavů po úrazech a operacích, pro pacienty s plicními chorobami, pro gerontologické pacienty. Klobouk dolů před prací celého personálu zdravotníků a dalších profesí. Z kdysi obávané "poslední štace" pacientů se stalo skutečné sanatorium v nádherném prostředí a jak vidno, vedení hledá a uskutečňuje neustálá zlepšení.

Další články