DLOUHÉ SUCHO Města začínají vydávat zákazy odběru povrchové vody

Města začínají vydávat zákazy odběru povrchové vody

foto: ThorstenF / Pixabay.com

20. 07. 2023 - 12:10

Některé radnice v kraji rozhodly kvůli dlouhotrvajícímu suchu omezit vyhláškou nakládání s povrchovou vodou. Jinými slovy – lidé nemohou čerpat vodu z potoků, řek nebo rybníků, protože vody je málo a vyhlídky nejsou moc dobré. Krizová opatření už zavádí Šternberk a Olomouc. Před týdnem byl současně vydán zákaz rozdělávání ohňů ve volné krajině.

„Prosím všechny obyvatele našeho kraje, aby vodou šetřili. Většina řek hlásí stav sucha. Tuto kritickou situaci bychom neměli zhoršovat, ale naopak se trochu omezit, než se počasí a srážkové úhrny vrátí do normálu,“ apeloval Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

V praxi to znamená, že lidé musí upustit od čerpání vody z potoků například na zálivku zahrádky, dopouštění bazénů, mytí aut a podobně. Omezení zatím přijala města Šternberk a Olomouc včetně všech dalších obcí, které spadají do správní působnosti uvedených měst.

Už minulý týden vyhlásil hejtman Suchánek na území kraje stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Řídil se doporučením hasičů, kteří varovali před vzniklou situací.

„Vyhlášením stavu nebezpečí chceme předcházet zvýšenému riziku požárů. Buďte, prosím, k přírodě kolem nás i k sobě navzájem ohleduplní,“ uvedl Suchánek.

Kde se nesmí odebírat povrchová voda?

K zákazu nakládání s povrchovými vodami přistoupily následující obce s rozšířenou působností:

- správní území obce s rozšířenou působností Šternberk s účinností od 13. 7. 2023 (konkrétně se jedná o obce Babice, Domašov nad Bystřicí, Domašov u Šternberka, Hlásnice, Hnojice, Horní Loděnice, Hraničné Petrovice, Huzová, Jívová, Komárov, Lipina, Lužice, Město Libavá, Mladějovice, Moravský Beroun, Mutkov, Norberčany, Řídeč, Strukov, Štarnov, Šternberk, Žerotín),

- obec s rozšířenou působností Olomouc pro vodní tok Trusovický a Dolanský potok včetně jeho přítoků ve správním obvodu obcí Bohuňovice, Bělkovice – Lašťany, Dolany,

- obec s rozšířenou působností Olomouc pro vodní tok Bystřice včetně jeho přítoků ve správním obvodu obcí Hlubočky, Velká Bystřice, Bystrovany a Olomouc.

Další články