Zde může být vaše reklama.

Nevládní organizace vyčistí přes 300 studen

Nevládní organizace vyčistí přes 300 studen

foto: Archiv redakce

01. 07. 2020 - 10:04

Nevládní organizace se v reakci na povodně na Uničovsku a Šumpersku dohodly na pomoci zaplaveným. Jejich pracovníci společně navštívili 466 domácností, ze kterých bylo 160 zaplaveno v obytné části domu. Krom finančních příspěvku nejohroženějším, pomohou s vyčištěním víc než 300 studní. Na pomoc vybrali od dárců necelých 2,8 milionu korun.

Spolu s místními hasičskými sbory pomáhaly po osmém červnu i nevládní organizace Adra, Červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie, Charita a Maltézská pomoc. Už v prvních dnech po záplavě distribuovali jejich pracovníci a dobrovolníci pitnou vodu, pomáhali s odklízením bahna, zapůjčili nebo darovali místním dezinfekční a čistící prostředky, vysoušeče, nářadí, kolečka, lopaty nebo popelnice, které jim odplavila voda.

V rámci společného mapování později navštívili 466 domácností a u 160 z nich konstatovali zaplavení obytných částí domu. Desítkám z nich poskytovali psychosociální pomoc.

Celkem se do pomoci místním zapojilo 167 dobrovolníků a pracovníků charitativních organizací, kteří při odklízení či mapování následků odpracovali přes 4200 hodin. Navíc přímo v terénu pomáhalo 24 dobrovolníků a skautů, koordinovaných Červeným křížem, kteří na místě vypomáhali celý týden a 30 pracovníků koordinovaných Charitou. Téměř dva týdny pomáhalo v obci Šumvald také 25 dobrovolníků Diakonie, kteří odklízeli povodňové škody především v domech pro seniory a také 30 dobrovolníků, kteří se přihlásili přes humanitární organizaci ADRA.

“Naše pomoc má i psychologický aspekt v tom, že lidé zasažení povodněmi vidí, že přicházejí dobrovolníci, kteří jim ve svém volném čase chtějí pomáhat. Byla to pro ně vzpruha, že v tom nejsou sami a že jsou druzí solidární,” hodnotí dvoutýdenní působení na Olomoucku vedoucí humanitární pomoci pro Českou republiku Jarmila Dvořáková z Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Na povodňových účtech charitativních organizací se zatím sešlo necelých 2,8 milionu korun. Z toho na účtu Charity 938 tisíc korun, 170 tisíc korun na kontu Diakonie a na sbírce Adry 375 tisíc korun. Člověk v tísni přispěje na pomoc 300 tisíci z Klubu přátel určeného na rychlou humanitární pomoc. Nadace ČEZ podpořila čištění studní jako jediného zdroje pitné vody zaplaveným obyvatelům částkou 1 milion korun.

Studny jsou pro většinu místních jediným zdrojem pitné vody

Charita lidem poskytla několik desítek vysoušečů, techniku na odklízení bahna, dezinfekční a čistící prostředky, různé druhy nářadí jako hrábě, lopaty, kartáče apod. “Provedli jsme šetření ve 122 domácnostech a v současnosti se zaměřujeme na 30 nejpostiženějších rodin, s kterými nadále zůstáváme v kontaktu,” říká Dagmar Jurčíková z arcidiecézní charity Olomouc. “Ve většině případů je stále nutné vysušit zdivo a podlahy a následně připravit harmonogram k zajištění oprav domů,” upřesňuje Jurčíková s tím, že řada domácností vítá jejich zkušenosti z dřívějších povodní.

Na páteční schůzce se nevládní organizace dohodly na základním rozdělení pomoci. Charita Šternberk a Diakonie pomůže především ohroženým a sociálně slabým skupinám obyvatel finančním příspěvkem. Adra se spolu s Člověkem v tísni bude věnovat čištění zaplavených studní.

Podle posledních informací bylo povodněmi znehodnoceno 350 až 400 zaplavených studní, které jsou pro řadu domácností důležitým zdrojem pitné vody. Nevládní organizace se od začátku zaměřovaly na zajištění pitné vody a ve společném šetření zmapovaly počet znečištěných studní, které jsou pro velkou část místních jediným zdrojem pitné vody.

„Cena vyčištění jedné studny se pohybuje mezi 3 a 4 tisíci Kč a vzorek rozboru vody se pohybuje okolo 1 100 korun. Zasažení obyvatelé mají celou řadu dalších nákladů a ušetření nákladů za studnu a za rozbor vody znamená významnou úsporu,“ říká Josef Koláček z humanitární organizace ADRA. „Zatím ještě jednáme s dárci a předpokládáme, že v průběhu následujících 14 dnů vybereme firmy, které budou čištění provádět,“ dodává Koláček.

Další články