Zde může být vaše reklama.

Olomoucký kraj pomohl studentům získávat zkušenosti v zahraničí

Olomoucký kraj pomohl studentům získávat zkušenosti v zahraničí

foto: Olkraj.cz

23. 08. 2021 - 20:00

Statisíce korun z rozpočtu Olomouckého kraje šly na mezinárodní výměnné pobyty studentů a také na zahraniční stypendia. Oba dotační programy měly za úkol podpořit mladé lidi v možnosti získávat zkušenosti v zahraničí a zároveň jim dát možnost prohloubit si své jazykové dovednosti. 

Co se týče podpory výměnných pobytů, zatím bylo v prvním a druhém kole dotačního programu rozděleno mezi žadatele 100 tisíc korun,“ uvedl Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství. „Na výměnné zahraniční pobyty máme k dispozici celkem 350 tisíc korun. V letošním roce, kdy do možnosti studovat za hranicemi republiky zasáhla nepříznivá pandemická situace, počítáme i s vyhlášením třetího kola příjmu žádostí,“ doplnil Jakubec.

Kromě těchto dotačních titulů hejtmanství zároveň poskytuje také individuální stipendijní podporu studentům středních a vysokých škol na studium v zahraničí. A to například v rámci programu ERASMUS. Měsíčně jde o částku tři tisíce korun pro jednoho studenta. V krajském rozpočtu je pro to vyčleněná částka ve výši půl milionu korun.

Dotace na stipendia mohli letos využít žáci středních, vyšších odborných i některých oborů vysokých škol. Jen ve druhém kole dotačního programu evidoval kraj šestnáct žádostí v celkové výši 220 tisíc korun.

Letošní mezinárodní spolupráce krajských škol byla hodně poznamenána epidemií covidu-19. Přesto se podařilo uskutečnit několik zajímavých projektů a udržet vazby našeho regionu se zahraničními partnery a vzdělávacími institucemi,“ dodal Jakubec.

A kam se studenti z regionu díky příspěvku kraje podívali? Například do Francie, Německa, Kanady nebo do Slovinska.

Další články