Zde může být vaše reklama.

Prý nikdo nepochybil Policie již déle než rok prověřuje akcionáře ve vodárnách

Policie již déle než rok prověřuje akcionáře ve vodárnách

foto: archív

31. 08. 2019 - 15:00

Policie již déle než rok bez jakéhokoliv závěru v podobě obvinění konkrétní osoby či odložení věci prověřuje okolnosti uzavření akcionářské dohody mezi akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Trestní oznámení bylo podáno před loňskými komunálními volbami, starosta Jaroslav Němec ho proto chápe jako součást politického boje. Policie nepřihlédla ani k tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil, že radnice při uzavírání smluv nepochybila.

 

Případem se z rozhodnutí státního zástupce nezabývá kroměřížská policie, ale policie v Uherském Hradišti. „Policie má dnes k dispozici všechny požadované materiály, které jasně dokazují, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem. Postup radnice jako zákonný potvrdil i ÚOHS. Policie přesto otálí s odložením věci a bezdůvodně tak zasahuje do soukromého života dotčených politiků a úředníků,“ konstatovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která město ve věci zastupuje.

Policie podle ní postupuje někdy i protizákonně a vysoce nestandardně. „Není například možné, aby byl v oficiálním dokumentu policie starosta označen za pachatele, když nebyl ještě ani obviněn, natož pravomocně odsouzen. A považuji také za nestandardní, aby policisté téměř po roce prověřování věci na radnici bez předchozího upozornění překvapovali úředníky, a žádali okamžitý výslech. Perličkou pak je, že policie opakovaně požaduje předložení dokumentů, které jí byly předloženy už dávno,“ uvedla Zwyrtek Hamplová.

Ze své praxe dodala, že vyšetřovatelé se bohužel vůči samosprávám často chovají arogantně, a předem dělají závěry, k nimž nemají jakýkoli logický podklad. „Města jsou totiž snadná kořist, nic neskrývají a na rozdíl od soukromých firem skrývat ani nemohou. Policie a státní zástupci si ale neuvědomují, že prodlužováním vyšetřování nebo dokonce nezákonným trestním stíháním způsobují dotčeným politikům a úředníkům značnou újmu, která má dopad na jejich zdraví, pracovní i osobní život. A že za tuto újmu mohou následně od státu vysoudit i miliony korun, tedy práci policie a státních zástupců pak platíme vlastně my všichni,“ doplnila Zwyrtek Hamplová, která podobných kauz řešila za 20 let, co se specializuje na samosprávu, celou řadu.

Zastupovala například členy zastupitelstva města Postoloprty v Ústeckém kraji, kteří čelili obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji jedné nemovitosti. Soud ale konstatoval, že zastupitelé jednali nejen v souladu se zákonem, ale přímo ve prospěch města, a veškeré své kroky vždy řádně zdůvodnili. „To je také případ Kroměříže, kde šlo o zachování vlivu obcí a měst v oblasti vody,“ řekla Zwyrtek Hamplová. Zastupitelé Postoloprt nyní žádají od ministerstva spravedlnosti za nezákonné trestní stíhání celkem 24 milionů korun.

„Ať chcete nebo nechcete, v hlavě to, že vás prověřuje policie, máte. Všichni bychom byli rádi, kdyby to už skončilo. Nemám žádné pochybnosti o tom, že jsme postupovali správně, a že se akcionářská dohoda městu a jeho občanům vyplatila,“ uvedl Němec, který loni vystoupil z vládního hnutí ANO, jehož představitelé akcionářskou dohodu ve VaK kritizovali. Němec následně už jako lídr Nezávislých minulé komunální volby vyhrál, a opět stanul v čele města.

Akcionářská dohoda ve VaK byla uzavřena na podzim roku 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice. Podnět k ÚOHS i trestní oznámení na policii byly tedy podány až zhruba po dvou letech, a to těsně před loňskými volbami. Dohoda obyvatelům regionu na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí u měst a obcí, a ne u privátních subjektů.

„Na mne to působí tak, že starosta Němec s právníky, které najal a kteří odvedli velmi dobrou práci, zkřížil někomu privatizační plány s vodou. Tím, že ji zachoval pod přímým vlivem samosprávy. Dobře, to se může stát, a někdo může ve vzteku podat trestní oznámení. Co je ale nemyslitelné, je to, aby policie za rok nebyla schopna dojít k jasnému závěru, a stále hledala další a další důkazy, když ty, které má, neodůvodňují žádné obvinění z trestné činnosti. Případ měl být dávno buď odložen, nebo mělo být vzneseno jasné obvinění. Není ani jedno z toho,“ doplnila Zwyrtek Hamplová.

Dala proto o dané kauze opakovaně podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství ČR. „Vím, že mé podání musí Nejvyšší státní zastupitelství ČR postoupit na okres, ale dělám tento proces naprosto vědomě s tím, že chci, aby se na nejvyšších místech o tom, co se děje takzvaně dole, vědělo. Kauza Postoloprty mne naučila, že tento postup je více než potřebný. Podobná letitá kriminalizace komunálních politiků je jev, se kterým se prostě něco musí začít dělat, jinak nebude chtít za chvíli nikdo do zastupitelstev kandidovat. Vést politické boje trestními oznámeními se stává bohužel standardem, na který stát bohužel slyší,“ uzavřela Zwyrtek Hamplová.

Další články