Dnes:25°C

Zítra:26°C

Úterý 9.8. Roman
Menu

Bezpečně u vody Rady a doporučení pro letní prázdniny

Rady a doporučení pro letní prázdniny

foto: archiv redakce

27. 06. 2022 - 19:30

Letní sezóna odstartovala a s blížícími se prázdninami se zvyšuje riziko úrazů spojených s vodními radovánkami. Bohužel v nejednom případě skončí pobyt u vody tím nejsmutnějším následkem, smrtí. Proto policie před týdny volna upozorňuje na nebezpečí a přidává nějaké rady, jak se správně chovat.

„O tom, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, svědčí také fakt, že za poslední dva měsíce jsme zasahovali v rámci Olomouckého kraje u tří případů utonutí,“ řekl Ladislav Jílek z oddělení prevence krajského policejního ředitelství.

V návaznosti na obdobné tragické události z minulých let v období od 1. 6. 2022 do 30. 9. 2022 provádí policie v rámci bezpečnostního opatření s názvem „Bezpečně u vody“ v rámci celé České republiky aktivity, které mají snížit riziko. Podílet se na nich budou policisté z poříčních oddělení a z obvodních oddělení, v jejichž působnosti jsou významné vodní plochy a toky, a také policejní preventisté na regionální úrovni.

Rady a doporučení k vodě:
Loď
Plavba na raftu, kánoi, kajaku, plachetnici nebo motorovém člunu není jen o zážitku. Mysli i na své bezpečí.
Už při plánování plavby nezapomeň na vhodné záchranné pomůcky pro celou posádku.
Zejména pro neplavce jsou nezbytností vesty s límcem, které zajistí polohu na zádech. Při použití nezapomeň vestu řádně upevnit a zapnout jistící popruh mezi nohami, zejména u dětí.
Riziko nepodceňuj ani, když jsi zdatný plavec. Po pádu do vody nemusíš být v pohodě, vhodná alternativa plovací vesty, třeba lehká profesionální samonafukovací, se může hodit i tobě.
Nepodceňujte rizika jezů ani silných proudů. Při sjíždění řeky pečlivě zvažujte stav vody a své schopnosti. Pod jezem se určitě nekoupejte.
Do jezu neskákejte ani kvůli záchraně. Je vhodné najít pomůcku, kterou je možné zachraňovanému hodit ze břehu (u některých jezů jsou k dispozici záchranné boxy, lze improvizovat).

Koupání
Chceš se jít koupat? Neumíš plavat vůbec nebo jen trochu? Nechoď do vody bez dozoru rodičů nebo někoho jiného, kdo ti při nesnázích pomůže.
Dozor u vody může pro rychlou pomoc využít házecí pytlík, záchranářský plovák, pěnovou žížalu nebo zkrátka cokoliv, co při potížích udrží na hladině.
Každý neplavec by měl být vybaven odpovídajícími plaveckými pomůckami. Při jejich výběru je nutné zvažovat kvalitu materiálů a jejich funkčnost.
Pro koupání v menší hloubce se hodí například plavecké vestičky se zajištěním proti vysvlečení nebo pěnové rukávky spojené s břišním pásem.

Plavec
Před vstupem do vody vždy zvaž své plavecké dovednosti a schopnosti, ale i aktuální fyzický a zdravotní stav.
Zejména na větších vodních plochách či tocích je ve tvém vlastním zájmu, abys byl viditelný pro ostatní. Ať už pro ty na břehu nebo blížící se loď. K tomu skvěle poslouží plavecká bójka doplněná plaveckou čepicí v zářivé barvě.
Plavecká bójka může posloužit i jako opora v případě vyčerpání či zdravotních obtížích, nebo pro záchranu druhého. Při jejím výběru proto pečlivě vybírej tvar i kvalitu materiálů.
A na co bychom neměli zapomenout na závěr? Na to, že jakékoliv požívání alkoholických nápojů před zábavou na vodě nebo během ní výrazně zvyšuje riziko úrazů a možného utonutí.
Proto buďte po celé léto obezřetní a myslete na to, že zdraví máte jen jedno.

Další články