Cocktail Bar USA - Slavíme 20 let 31. 8. 2019

Dnes:24°C

Zítra:28°C

Neděle 18.8. Helena
Menu

Skorošická pila dávala práci desítkám, teď už dvacet let chátrá

Skorošická pila dávala práci desítkám, teď už dvacet let chátrá

16. 03. 2017 - 00:00

Pila ve Skorošicích už zarostla ne plevelem, ale dokonce vzrostlými stromy. Smutný osud podniku, který přibližně do přelomu milénia zaměstnával desítky lidí z okolních obcí, je mementem. O nápravu nikdo nestojí.

Těžba a zpracování dřeva v minulosti živila celou oblast. Skorošická pila měla výbornou polohu přímo v místních lesích a podle svědectví lidí, kteří v ní kdysi pracovali, i široko daleko nejlepší vybavení. Dávala práci desítkám místních lidí v regionu, který se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Areál v minulosti několikrát změnil majitele, po roce 2000 vyhořel. Od té doby chátrá. Místní už tehdy hovořili o pojišťovacím podvodu.

Areál je prý pod dohledem kamer, ale pořád se tam krade
Celé obrovské území bývalé pily patří podle záznamu v katastru nemovitostí společnosti Setra se sídlem v Brně na Zvonařce. Už během minulého týdne jsme se snažili firmu kontaktovat, ale neúspěšně. „Vždy nepřítomný” pan ředitel neodpověděl ani na zaslaný e-mail. Podle svědectví místních obyvatel se ale v areálu dějí věci: po dvojím vyhoření pily před několika lety se z prostranství postupně stále ztrácejí věci, přestože má být údajně pod dohledem kamer. „Jakmile získal pilu nový majitel, došlo ještě v témže roce hned ke dvěma pojistným událostem. Lidi tady to nepovažují za náhodu. Od té doby se v areálu nepracuje,” říká jeden z bývalých zaměstnanců, kterému současný stav fabriky rve srdce. Všechny recyklovatelné suroviny byly později podle jeho slov odvezeny do sběru, a zatímco firma slibovala úklid areálu a alespoň odvoz sutin, došlo místo jejich odvozu jen k rozhrabání všeho zbořeného zdiva po prostranství. Troskami dnes prorůstají náletové dřeviny; chybí ještě pár let, a spolehlivě skryjí všechno, co z bývalé nejlépe zařízené pily v kraji zbylo. Tvoří už hotový les.

Komu záleží na obcích Skorošice a Nýznerov...
Pila byla dlouhá léta jednou z velmi mála možností zaměstnání v kraji. Lidé z okolních obcí nacházeli nejčastěji práci buď při těžbě, nebo při zpracování dřeva. Obě činnosti jsou kvůli zániku pily v útlumu, a lidé jezdí za zaměstnáním často až dvacet kilometrů denně do Jeseníku.
V areálu se přitom podle svědectví místních obyvatel nadále krade, kamery nekamery. V posledních měsících byly údajně rozkradeny i betonové panely z někdejší příjezdové cesty pro nákladní auta. Moc jiného k rozebrání už totiž na místě bývalé pily není...
-vb-

0 komentářů

Další články