Zde může být vaše reklama.

Bezplatné vyšetření Šternberská nemocnice vám vyšetří hladinu cukru v krvi

Šternberská nemocnice vám vyšetří hladinu cukru v krvi

foto: Nemocnice Šternberk

11. 11. 2019 - 20:00

Nadváha, špatná životospráva, nedostatek pohybu i rodinná anamnéza mohou stát za onemocněním diabetes neboli cukrovkou. Krevní tlak a hladinu cukru v krvi si mohou nechat bezplatně změřit zájemci ve čtvrtek 14. listopadu v rámci akce Den prevence diabetu, který pořádá diabetologická poradna Nemocnice Šternberk.

Osvětová akce proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v diabetologické poradně, která se nachází ve 2. patře v RTG pavilonu Nemocnice Šternberk, a to v čase od 7:30 do 12 hodin.

Preventivní vyšetření na cukrovku, onemocnění charakteristické výskytem nadměrného množství cukrů v krvi, budou moci zájemci absolvovat zdarma. „Lidé k nám mohou přijít bez objednávky i bez doporučení lékaře. Těmto zájemcům odebereme vzorek kapilární krve, pro maximální výtěžnost a přesnost vyšetření je vhodné dostavit se nalačno. Ještě v den vyšetření se od nás vyšetřovaný dozví výsledky, v případě vyšší glykémie se ihned domluvíme na dalším diagnostickém postupu. Vlastní odběr kapilární krve se provádí vpichem hrotu sterilního kopíčka do bříška prstu a tento výkon je minimálně bolestivý. Příznaky, které mohou napovědět, že je hladina cukru v krvi dlouhodobě zvýšená, bývají zejména časté močení, nedostatek energie, úbytek váhy a nadměrná žízeň,“ upozorňuje Lukáš Prucek, primář interního oddělení Nemocnice Šternberk s tím, že měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi jsou určeny jak lidem, kteří jsou jen zvědaví na svůj zdravotní stav, tak i všem, které trápí jakékoliv obtíže a návštěvu lékaře zatím odkládali. Na místě bude také možnost odborné konzultace s lékařem a konzultace zdravého stravování.

Diabetes 2. typu je dnes z pohledu medicíny brán jako civilizační choroba, která bohužel postihuje více jak 12 % celosvětové populace a souvisí se sníženou citlivostí těla na inzulin vyprodukovaný slinivkou. „Ta sice produkuje dost nebo až nadbytek inzulinu, avšak tělo je vůči vlastnímu inzulinu „rezistentní“ a nedokáže ho adekvátně využít. Proto je základem léčby diabetu mellitu 2. typu dieta a změna životního stylu, zejména redukce hmotnosti a přiměřená fyzická aktivita. Pokud tato změna není dostatečná, pak přistupujeme k farmakoterapii. Pokud slinivka dlouhodobě produkuje nadbytek inzulinu, může dojít k vyčerpání schopnosti tvořit inzulin a dojde k nutnosti inzulin tělu dodávat podkožní aplikací,“ popisuje  doktor Lukáš Prucek a dodává, že pokud se zachytí diabetes v mladistvém věku, pak se většinou jedná o diabetes mellitus 1. typu, který vzniká v důsledku vrozeného postižení slinivky, která není schopna produkovat potřebné množství inzulinu.

Prevence onemocnění diabetes 2. typu začíná snižováním rizikových faktorů, k čemuž ideálně přispívají aktivity jako svěží chůze, tanec, plavání nebo jízda na kole. „Prevence je zcela zásadní pro zachování dobrého zdraví. Diabetes může postihnout každého. Lidé diabetes, stejně jako například vysoký krevní tlak, podceňují, nebo jim jen chybějí informace. Pokud se však tato onemocnění adekvátně a včas neléčí, mohou nastat vážné zdravotní komplikace, které mohou být invalidizující, dokonce až smrtelné. To se snažíme naší pravidelnou preventivní akcí změnit,“ uzavírá Lukáš Prucek.

Další články