Zde může být vaše reklama.

Město Přerov podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, který posprejoval sochu Rudoarmějce

Město Přerov podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, který posprejoval sochu Rudoarmějce

foto: MMP

27. 10. 2022 - 16:08

Socha Rudoarmějce stojí před Základní školou Želatovská už od roku 1955 – a letos, v souvislosti s válkou na Ukrajině, začala plastika vadit. Dílo přerovského sochaře Josefa Bajáka bylo tento týden zneuctěno – podstavec je postříkán červenou barvou a písmenem Z, která je symbolem ruské invaze na Ukrajinu. „Ve čtvrtek 27. října jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň upřesňujeme, kolik bude stát vyčištění – odhadujeme to na deset až patnáct tisíc korun,“ řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal.

Socha, která nese název Rudoarmějec – osvoboditel, stojí před školou 67 let. Letos se zastupitelé zabývali návrhem občana, který požadoval odstranění této skulptury a rozhodli, že na místě zůstane. Ve středu 26. října si kolemjdoucí nemohli nevšimnout, že je podstavec posprejovaný - na místo vyjel i úředník odboru majetku a město začalo konat. „Socha není v seznamu kulturních památek, ale i tak je škoda značná, proto chceme, aby se případem zabývali policisté,“ konstatoval Petr Školoud z přerovského magistrátu. 

Primátor města Petr Vrána v této souvislosti uvedl: „Poničení sochy odsuzuji. Pomník symbolizuje konec války, konec krveprolití a nacistických zvěrstev. Socha nám připomíná oběť sovětských vojáků, kteří položili život za naši svobodu a za budoucnost Přerova. Barbarský čin provedený na uměleckém díle navíc vnímají žáci, před jejichž základní školou socha stojí. Pro mládež to není správný příklad, jak má člověk protestovat proti tomu, co se mu nelíbí. Ano, současná agrese Ruska vůči Ukrajině je odsouzeníhodná a neomluvitelná a naprosto chápu protesty vůči nesmyslné válce. Ale ne takto. Hrdinské činy sovětských vojáků při osvobozování Přerova, mezi kterými byla mimochodem i řada Ukrajinců, nemají s dnešním řáděním Putinových vojáků nic společného.“  

 

Foto: Symbol ruské invaze na Ukrajinu je písmeno Z. Na Ukrajině jím jsou označená některá ruská bojová vozidla. V Rusku ho používají ti, kteří stojí za prezidentem Vladimirem Putinem. Symbol se objevil i v Česku – a tento týden i v Přerově.

Další články