Dnes:20°C

Zítra:19°C

Čtvrtek 7.7. Bohuslava
Menu

Již osmý ročník Na prohlídky po setmění zve Olomoucká muzejní noc

Na prohlídky po setmění zve Olomoucká muzejní noc

foto: olomouc.eu

19. 05. 2022 - 14:14

Již osmý ročník Olomoucké muzejní noci se uskuteční v pátek 20. května. Přes čtyřicet muzeí, galerií, fortů a dalších lákavých míst otevře o pátečním večeru své brány, aby zájemcům nabídly netradiční prohlídky v netradičním čase.

„Je to jedinečná příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Před dvěma lety byla Olomoucká muzejní noc kvůli covidu zrušena, loni jsme ji kvůli stále trvajícím proticovidovým opatřením museli odsouvat na pozdější termín a nyní se konečně zase vrací v původní podobě. Olomoučané si muzejní noc velmi oblíbili a já jsem moc ráda, že se nám i letos podařilo společně s olomouckými institucemi připravit zajímavý a netradiční program,“ zve k večerním prohlídkám náměstkyně primátora města Olomouce Markéta Záleská.

Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který se koná v celé České republice. V Olomouci máme možnost navštívit muzea, galerie, knihovny a další atraktivní místa v neopakovatelné noční atmosféře od roku 2014. Kromě stálých a zpřístupněných muzeí, galerií, fortů či knihoven bývá velkým lákadlem také například Arcibiskupský palác nebo Palmový skleník ve Smetanových sadech. „Současně se snažíme doplnit program o zajímavé výstavy či instalace - loni to byl třeba Lunalón ve Smetanových sadech. Krásnou odezvu mívá i takzvaný Site Specific, tedy speciální instalace ve veřejném prostoru, většinou nasvícení památek či olomouckých parků,“ doplňuje vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Nabídka zajímavých míst, která si lze prohlédnout po setmění v rámci muzejní noci, se neustále rozšiřuje. „Vůbec poprvé budeme moci letos navštívit i třeba kryt civilní obrany v Bezručových sadech a tamní výstavu Paměť národa, Komunitní centrum pro válečné veterány, Přírodovědeckou fakultu UP na Šlechtitelů 27, Hřbitovy města Olomouce nebo zhlédnout zajímavé výstavy ve Studiu G21, Galerii PAF, Cafe Gallery JOLA či Za sklem,“ těší se na letošní novinky náměstkyně Záleská.

Olomouckou muzejní noc zahájí v pátek v 18 hodin slavnostní koncert Moravské filharmonie Olomouc ve Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce.

Podrobný program Olomoucké muzejní noci najdete na olomouckamuzejninoc.cz

Další články