Dnes:6°C

Zítra:9°C

Pátek 16.4. Irena
Menu

Akáty už zdobí Masarykovu třídu

Akáty už zdobí Masarykovu třídu

foto: Lukáš Blokša

13. 12. 2020 - 07:41

Jedenáct nových stromů už krášlí jeden z hlavních městských bulvárů v Olomouci. Na Masarykově třídě se podařilo vysadit akáty a začít tak s postupným návratem veřejné zeleně v ulici. Prvotní termín pro sázení stromů byl v listopadu, práci zahradníků tehdy ale zastavily neevidované síťové kabely.

Plánovaná výsadba tak musela počkat to té doby, než se vyjasní, zda jsou sítě funkční a kdo je jejich správcem „Oslovili jsme veškeré síťaře a čekali na jejich vyjádření. Ani po téměř měsíci se k nim ale nikdo nepřihlásil. S ohledem na situaci jsme požádali o vyjádření odbornou firmu. Ta sítě prověřila a opakovaně na místě potvrdila, že jde o kabely staré a dávno odpojené. Proto jsme mohli teď konečně začít s odloženou s výsadbou,“ vysvětlila postup magistrátu Jitka Štěpánková z odboru městské zeleně.

Jedenáct z původních třinácti akátů, které vytvoří část nového stromořadí na Masarykově třídě, proto už zahradnicí mohli vysadit. „Kabely, které jsme nakonec v zemi ponechali, jsou v těchto místech v takové hloubce, že kořenům stromů nevadí,“ popsala Jitka Štěpánková. Upozornila ale zároveň, že v místě výsadeb pro poslední dva akáty bude nutné sítě odstranit. „Tady jsme ještě nuceni s výsadbou bohužel počkat,“ potvrdila.

Nové akáty vytvořit část linie nového stromořadí na Masarykově třídě mezi ulicemi Jeremenkova a Březinova. Porostou v zeleném pásu po levé straně ulice ve směru do centra a předznamenají tak postupnou obnovu zeleně. Na zkrášlení prostoru hlavního bulváru totiž město pořídilo studii. "Zpracovaná koncepce kalkuluje právě s ohledem na instalaci sítí s výsadbami ve dvou variantách. První počítá s vysazením stromů do běžného terénu, druhá varianta pak s výsadbou zeleně v nádobách," připomněl plány náměstek primátora Otakar Bačák.

Situace na Masarykově třídě je podle odborníků názornou ukázkou toho, jak složitá může být obnova veřejné zeleně ve městě. Stromy zde dříve byly, ale kvůli nekoncepční instalaci sítí v minulosti některé uhynuly a ty, které odumřely stářím, už zahradníci nemohli nahradit novou výsadbou, kvůli ochranným pásmům sítí.

1 komentář

Holan 14.12.2020, 07:27

Rekonstrukce?!!?

Místo výsadby stromů bych uvítal rekonstrukci Masarykovy třídy. Jako vstupní bulvár směrem do centra moc reprezentativně nevypadá. Za několik desetiletí se toho zde mnoho nezměnilo.

Další články