Dnes:17°C

Zítra:18°C

Pondělí 6.4. Vendula
Menu

Strážníci v akci Akce JEHLA znovu pomohla očistit česká města

Akce JEHLA znovu pomohla očistit česká města

18. 04. 2019 - 06:00

Už pátý ročník celostátní akce JEHLA proběhl v úterý 16. dubna. Do akce se zapojilo celkem 35 městských a obecních policií. Celkem strážníci očistili svá města od 850 kusů použitých jehel a stříkaček. V Olomouci se do akce zapojilo deset strážníků, kteří nalezli celkem 18 kusů infekčního materiálu.

"Přes 480 strážníků a asistentů prevence kriminality se ve 35 městech zaměřilo na dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a málo frekventovaná místa, parky a odpočinkové zóny, v metropoli pak ještě na okolí stanic metra a ventilačních šachet. Přestože sběr infekčního materiálu po narkomanech je součástí jejich každodenní práce, velký smysl mají i tato cílená opatření," uvedl mluvčí policie Petr Čunderle.

Celá akce však není jen o hledání jele a stříkaček. Údaje o oblastech s vysokým nálezem aplikačních pomůcek narkomanů totiž pomáhají při vyšetřování drogové kriminality.

"Od začátku letošního roku olomoučtí strážníci, včetně včerejší akce, řešili 82 oznámení o nálezu injekčních stříkaček, kdy bylo k odborné likvidaci předáno celkem 153 kusů infekčního materiálu. Pro porovnání za uplynulý loňský rok Operační středisko Městské policie Olomouc přijalo celkem 288 oznámení, kdy na místech bylo odebráno celkem 690 kusů injekčních stříkaček," doplnil Čunderle.

Policisté v rámci vyhlášení akce upozorňují také na to, jak správně naložit s tím, pokud jehlu či stříkačku najdete. "Pokud použitou jehlu naleznete, rozhodně není vhodné ji zvedat nebo s ní jakkoliv manipulovat. Prostřednictvím tísňové linky 156 přivolejte městskou policii. Strážníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami a speciálními boxy na infekční odpad. Zajistí jeho odborný sběr i následnou likvidaci," uzavřel Čunderle.

0 komentářů

Další články