Dnes:6°C

Zítra:9°C

Pátek 16.4. Irena
Menu

Bezručovy sady Čtvrt milionu z rozpočtu dalo město do oprav historických památek

Čtvrt milionu z rozpočtu dalo město do oprav historických památek

foto: Jan Andreáš

25. 11. 2020 - 09:34

Klasické opravy, ale i odstraňování stop po sprejerském řádění. Celkem čtvrt milionů dalo město Olomouc ze svého rozpočtu v letošním roce na péči o památky, do jejich oprav i údržby.

 

„O jedinečné kulturní dědictví, které v Olomouci máme, se staráme systematicky. I v letošním roce se nám přes omezený počet finančních prostředků podařilo zajistit opravu mnoha památek. Myslíme na menší sakrální objekty místního významu i důležité památky v centru města, které potřebují pravidelnou péči,“ objasnil majetkoprávní náměstek primátora Matouš Pelikán.

Restaurátorským zásahem letos prošel například kamenný kříž se sousoším ukřižovaného Krista a plačící Máří Magdalény, který je centrální dominantou hřbitova na Nové Ulici. Kříži vrátil původní krásu zkušený restaurátor René Seifried, náklady opravy byly 287 tisíc korun. Stejný autor se postaral i o restaurování a částečnou výměnu portálu kaple Nejsvětější Trojice v olomoucké části Nedvězí. Samotné práce přišly na 205 tisíc korun a předcházelo jim statické zajištění kaple za 72 tisíc korun. Veřejnosti letos zřejmě neunikla ani oprava v centru města na Horním náměstí, kde restaurátor Ladislav Werkmann pracoval na opravě bazénu Arionovy kašny. Náklady dosáhly částky 149 tisíc korun.

„Kromě oprav drobných památek jsme likvidovali graffiti na hradbách v Bezručových sadech v prostoru Katovské branky a další nechali odstranit na vstupních dveřích do podzemí v ulici Pekární. V průběhu roku jsme průběžně řešili také opravy a havárie na dalších památkových objektech,“ popsal majetkoprávní náměstek Matouš Pelikán.

Celkem o 145 památek a soubor šesti barokních kašen se stará jeden z odborů magistrátu, konkrétně majetkoprávní odbor. Návrh oprav sestavuje dle názoru odborníků a díky podnětům komisí městkých částí.

Další články