Zde může být vaše reklama.

Dnes si připomínáme Den válečných veteránů

Dnes si připomínáme Den válečných veteránů

foto: Paměť národa

11. 11. 2023 - 00:36

Hrdinové, kteří v minulých desetiletích bojovali za naši svobodu a demokracii, slaví svátek. Dnes si po celém Česku připomínáme Den válečných veteránů. Na 1400 místech včetně Olomouce je v rámci dobrovolné sbírky k dostání 140 000 květů vlčích máků, které si lidé připínají na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Bojovníkům za svobodu bude dnes věnován také velkolepý benefiční koncert ve svatovítské katedrále v Praze, který pořádá Český rozhlas a organizace Post Bellum.

V letošním roce si organizátoři slibují výnos až čtyři miliony korun, tedy o milion korun více než v roce 2022. Květy vlčích máků, symbol dne veteránů, jsou až do 30. listopadu k dostání v trafikách Relay, knihkupectvích Academia a Kosmas, na pobočkách České spořitelny a v dalších stovkách obchodů, kaváren nebo kulturních institucí. A dnes také v ulicích měst, kde se objeví více než tisícovka dobrovolníků s kasičkami a logem vlčích máků na tričku. Přispět lze na všech místech i bezhotovostně. Sbírku je možné podpořit také on-line prostřednictvím platformy Darujme.

Dnes večer se rovněž uskuteční výjimečná kulturní událost ve svatovítské katedrále v Praze - benefiční Koncert pro hrdiny. Zúčastní se ho známé osobnosti z politického a kulturního světa, ale také samotní váleční veteráni, účastníci třetího odboje a další hrdinové, kterým je koncert věnován. Účast přislíbil například válečný veterán Miloslav Masopust, který v řadách československé armády bojoval roku 1944 u Krosna, nebo novodobý veterán Bohuslav Dvořák, který byl v 90. letech nasazen na misích v Bosně a Hercegovině nebo Albánii. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas Vltava.

O Post Bellum a Paměti národa

Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků a ukládá je do on-line sbírky Paměť národa. Dokumentaristé zaznamenali již více než deset tisíc svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Hledají stále nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat paměť v zemích, kde o svoji svobodu právě dnes bojují. Se začátkem ruské invaze na Ukrajinu Post Bellum zahájilo sbírku, díky které poslalo obráncům Ukrajiny ochranné a zdravotnické vybavení v hodnotě více než půl miliardy korun. Více na postbellum.cz a pametnaroda.cz.

 

 

Další články