Sobota 2.12. Blanka
Menu

PREMIÉRA PRO EMU Druhý největší pták světa má mláďata! Jsou k vidění v Zoo Olomouc

Druhý největší pták světa má mláďata! Jsou k vidění v Zoo Olomouc

foto: Zoo Olomouc

12. 05. 2023 - 14:09

V nově otevřené australské části safari jsou k vidění čtyři mláďata emu hnědých! Je to úplně poprvé v historii olomoucké zoo, kdy se povedlo odchovat tento druh obřích ptáků!

„Ačkoliv zahrada tyto ptáky chová od 80. let, mláďata se zde nikdy neodchovala. Tento rok však znamená v rámci chovu velký průlom, neboť po zhruba dvou měsících trvající inkubaci se z velkých tmavě zelených vajec začala koncem dubna líhnout čtyři malá černobíle pruhovaná kuřátka,“ uvádí kurátor ptáků a plazů Jan Kirner.

„Samice snáší vajíčka počátkem prosince, což v našich klimatických podmínkách není úplně šťastné načasování. Letos nám přálo počasí a vejce jsme mohli odebrat včas. Háček totiž tkví v tom, že samec na snůšku zasedá až začátkem února. Do té doby mají vejce mnoho příležitostí k přemrznutí, nebo rozbití. Proto jsme se rozhodli v letošním roce k radikální změně přístupu k inkubaci. Od počátku ledna jsme část snesených vajec uskladňovali při teplotě cca 10 °C, při níž se pozastavuje vývoj zárodku. Jakmile samec pevně zasedl na zbylou část vajec, v té době však starých nebo přemrzlých, provedli jsme jejich výměnu. Následující dva měsíce poctivě zahříval 11 podložených vajec,“ popisuje ošetřovatelka Monika Davidová.

DOBRÝ TÁTA

Nutno podotknout, že snesením vajec pro samice také veškerá práce se zplozením potomstva končí. Sezení na vejcích se ujímá v plné míře samec, který po celou dobu inkubace nepřijímá potravu. Ten zdejší se jeví jako velmi zodpovědný a klidný otec. V olomoucké zoo chovají dvě samice a jednoho samce.

V tomto týdnu již mláďata mohou při jízdě vláčkem spatřit první návštěvníci v nově otevřeném safari Austrálie. Kuřátka si naplno užívají hojnosti zeleného krmení, slunce a jim na míru uzpůsobeného výběhu.

Další články