Dnes:3°C

Zítra:1°C

Středa 8.12. Květoslava
Menu

Fakultní nemocnice bude mít nový vjezd, hotovo bude na podzim

Fakultní nemocnice bude mít nový vjezd, hotovo bude na podzim
Areál Fakultní nemocnice bude mít od podzimu třetí vjezd pro motorová vozidla.

foto: FNOL

20. 07. 2020 - 12:00

Olomouc - Jen několik desítek metrů nad stávajícím hlavním vjezdem do areálu Fakultní nemocnice Olomouc v Hněvotínské ulici od konce června pracuje stavební firma, která buduje vjezd nový. Ten má za úkol odhlehčit přetížené dopravě v blízkosti frekventované olomoucké křižovatky s čtyřproudým průtahem města a zároveň zklidnit dopravní situaci uvnitř nemocničního areálu. Na projektu se kromě nemocnice finančně podílí také olomoucký magistrát.

„Stejně jako většina velkých měst se i Olomouc, a také areál naší nemocnice, potýká se stále houstnoucí dopravou a rostoucími požadavky na počet parkovacích míst. Jedním z opatření, kterými se snažíme na tento trend zareagovat, je právě vybudování nového vjezdu s přilehlými odstavnými plochami, čímž dojde k přímému propojení Hněvotínské ulice a centrálního nemocničního parkoviště a rozvolnění provozu v této exponované lokalitě,“ prozradil v tiskové zprávě k novému vjezdu ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Náklady na nový vjezd činí ze strany olomoucké fakultní nemocnice zhruba 11,3 milionu korun bez DPH. Stavbu realizuje bruntálská firma KARETA. Ta zahájila přípravné práce 24. června. Pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mělo být 150 dnů od předání staveniště, tedy 21. listopadu letošního roku.

„Součástí prací je vybudování nového vstupu pro chodce a vjezdu pro automobily do areálu nemocnice včetně veřejného osvětlení, odvodnění komunikace s akumulačním objektem a rozšíření vjezdového systému pro ovládání závor vjezdu a výjezdu,“ popisuje vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.

Částkou necelých čtyř milionů korun přispělo na projekt také město Olomouc. „Je smysluplné spojit investici města a fakultní nemocnice tak, aby probíhaly současně. Proto v období od července do listopadu v Hněvotínské ulici provedeme stavební úpravy i v naší režii. Jejich výsledkem bude rozšíření stávající komunikace s novými ochrannými ostrůvky. A co je nejdůležitější, doprava ve frekventované Hněvotínské ulici bude díky úpravám plynulejší. Výrazně k tomu totiž přispěje doplnění levého odbočovacího pruhu do nově upravovaného vjezdu do nemocnice,“ popsal investiční náměstek primátora Martin Major.

Kromě vjezdu vzniknou i nová parkovací místa

Areál olomoucké fakultní nemocnice by se tak na podzim měl dočkat třetího vjezdu pro motoristy. V současné době zde fungují dva. Jeden z ulice Hněvotínská a druhý z ulice I.P. Pavlova. K dispozici je také 842 parkovacích míst, ke kterým by ještě do konce roku mohlo přibýt dalších zhruba 300 míst. Nové parkování vznikne u Fakulty zdravotnických věd a v bývalém areálu firmy Balus. Už v první polovině roku pak přibyly v areálu nemocnice čtyři nové platební automaty, ve kterých se dá platit kartou. Celkem jich má nemocnice už sedm.

Úplnou novinkou je pak systém zónového parkování pro zaměstnance nemocnice, pomocí nějž dojde k uvolnění více míst k parkování před samotnými zdravotnickými pracovišti.

Další články