Zde může být vaše reklama.

Akce v Šantovce Fakultní nemocnice zve na akci proti proleženinám

Fakultní nemocnice zve na akci proti proleženinám

foto: FNOL

07. 11. 2019 - 20:00

Ani moderní medicína je neumí zcela vymýtit. Stále zůstávají velkým problémem, který se týká hospitalizovaných pacientů i osob, o které pečují jejich blízcí. Řeč je o dekubitech neboli proleženinách. Na závažnost potíží, které odborníci řadí mezi tak zvané chronické rány, každoročně v listopadu upozorňuje Světový den STOP dekubitům.

Nebude tomu jinak ani letos. Fakultní nemocnice Olomouci opět při této příležitosti pořádá preventivní akci Mít ránu - to nechceš. Zdravotníci nabídnou v pátek 15. listopadu od 9 do 14 hodin v konferenčních prostorách II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické všem zájemcům odbornou pomoc a poradenství.

„Z dostupných statistik vyplývá, že počty pacientů s dekubity dosahují až desetitisíců ročně,“ upozorňuje Mgr. Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc. Dekubity podle ní vznikají v místech neustálého kontaktu a tlaku. Dochází k uzavření drobných cév, tkáně jsou špatně zásobovány živinami a kyslíkem, a tak dochází k jejich odumírání. „Patří do kategorie chronických ran a jejich doba hojení je zpravidla velmi dlouhá,“ dodává s tím, že proleženiny se mohou tvořit velmi rychle, někdy i během několika desítek minut.

Dlouhodobým působením tlaku dochází k poruše prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Často dochází ke vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci. Preventivní akce spojené se Světovým dnem STOP dekubitům jsou proto podle odborníků velmi důležité a je samozřejmé, že se k nim FN Olomouc jakožto největší zdravotnické zařízení na střední Moravě připojuje. „Veřejnost se díky naší akci může dozvědět, co dekubity jsou a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje hlavní sestra fakultní nemocnice Ing. Bc. Andrea Drobiličová.

V pátek 15. listopadu od 9 do 14 hodin si v konferenčních prostorách v přízemí II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické si zájemci budou moci prohlédnout ukázky moderních polohovacích lůžek, pomůcek, materiálů a přípravků k ošetřování proleženin, dozví se, jak správně polohovat ležící pacienty nebo proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa a rehabilitace. „Letos bude také možnost ochutnat vzorky výživových pokrmů a dozvědět se, co vše lze z doplňků stravy připravit. Těm, kteří pečují o své blízké, nabízíme
i sociální poradenství a možnost spolupráce s odborníky a specialisty, ale také třeba s nemocničními kaplany,“ sdělila vedoucí Oddělení ošetřovatelství Mgr. Adéla Kolková.

Světový den „STOP dekubitům“ pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996  v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Další články