Dnes:7°C

Zítra:9°C

Pátek 22.1. Slavomír
Menu

Hloupé záchodky v Čechových sadech nahradí jejich smart verze

Hloupé záchodky v Čechových sadech nahradí jejich smart verze

foto: Lukáš Blokša

19. 10. 2020 - 14:23

Dlouhodobě nevyužívané veřejné záchodky v Čechových sadech, které byly a stále jsou častým terčem kritiky, se dočkají nového života. Stávajícího zařízení se ale týkat nebude, to totiž půjde k zemi a nahradí ho smart verze. Ta by podle vyjádření radnice neměla vizuálně rušit prostředí městského parku. O odstranění původní zděné budovy rozhodli radní města Olomouce.

„Chceme nahradit starou nefunkční budovu veřejných toalet v Čechových sadech funkčními toaletami. Toto řešení bude výrazně levnější než rekonstrukce stávající zchátralé budovy,“ uvedl v tiskové zprávě k chystané operaci primátor Miroslav Žbánek.

Půjde o mobilní stavbu, která disponuje lepším vybavením než běžné veřejné toalety, odolá útokům vandalů a pro její instalaci není zapotřebí stavební povolení.

„Zpracování dokumentace pro demolici stávajícího WC jsme už zadali. Současné s tím jsme objednali i zpracování dokumentace pro územní souhlas na osazení smart toalet, a to včetně přípojek vody a kanalizace,“ popsal záměr investiční náměstek primátora Martin Major.

Smart toalety běžně disponují bezdotykovými dávkovači, zásobníky i čidly stavu vody. Vstup na ně je možný elektronickou cestou, to je prostřednictvím platební karty, pomocí sms nebo QR kódu. Vzhled chytrých toalet může být originální nebo decentní, aby zvolený design vizuálně nerušil okolní prostředí.

„Protože je park kulturní památkou, bude se řešením zabývat útvar hlavního architekta, komise pro architekturu i odbor památkové péče. O provoz by se po instalaci postaralo Výstaviště Flora,“ objasnil primátor Žbánek. 

Stará budova veřejných toalet by z parku mohla zmizet na jaře a nové toalety by mohly být návštěvníkům parku k dispozici v létě příštího roku.

Další články