Zde může být vaše reklama.

Mimořádné směny Kardiocentrum ve Fakultce dohání odložené operace

Kardiocentrum ve Fakultce dohání odložené operace
FNOL dohání odložené výkony. Operují i v sobotu

foto: FNOL

26. 05. 2020 - 06:03

Kvůli zastavení neakutních výkonů během mimořádných opatření souvisejících s koronavirem je kardiocentrum v olomoucké Fakultní nemocnici o 200 výkonů a 450 hospitalizací ve skluzu. Nemocnice proto zavedla mimořádné pracovní soboty, díky kterým by měli vše dohnat do konce června.

„Musím konstatovat, že naše nemocnice se velice dobře vypořádala s koronavirovou krizí a minimálně v kardiovaskulární oblasti zůstala léčba a diagnostika i během epidemie na velmi vysoké úrovni,“ konstatuje přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc profesor Miloš Táborský. 

Přesto bylo odloženo velké množství operací a jiných úkonů. „Nicméně jsme si vědomi toho, že nemocnice nyní potřebuje obnovit plný servis pro pacienty a naplnit počty výkonů, které logicky chybějí. Proto na naší klinice organizujeme sobotní mimořádné směny nad rámec běžných pracovních povinností. Například v sobotu 16. května jsme v rámci takové směny provedli celkem čtrnáct výkonů. Díky pochopení a nasazení lékařů, sester a dalšího personálu se tak nadstandardně vypořádáváme se vzniklou situací, a to zejména ve prospěch samotných pacientů,“ kvituje profesor Táborský.

Ačkoli se koronavirová opatření pomalu uvolňují, i tak se I. interní klinika snaží snížit rizika na minimum a využívá možnosti telemedicíny. „Musíme například upravovat ambulantní režim s ohledem na epidemiologická a hygienická opatření. Hodně dbáme na využití jednodenního režimu tam, kde je to možné. To znamená, že pacient ráno přijde a tentýž den po výkonu odchází domů. Velkým pomocníkem je pro nás moderní telemedicína, kterou krize výrazně posunula kupředu. S řadou pacientů jsme se spojili na dálku s využitím technologií, monitorovali jejich stav a rozhodovali o dalším postupu léčby a medikace. Tento systém nyní zavádějí ve spolupráci s námi rovněž na II. interní klinice - gastroenterologické a geriatrické a jednáme o jeho využití i s dalšími interními a chirurgickými pracovišti naší nemocnice,“ uzavírá Miloš Táborský.

Další články