Dnes:3°C

Zítra:13°C

Středa 24.2. Matěj
Menu

Mezi Olomoucí a Bystročicemi to jde nově i po cyklostezce

Mezi Olomoucí a Bystročicemi to jde nově i po cyklostezce
Trasu si musel vyzkoušet i náměstek olomouckého primátora Matouš Pelikán.

foto: Blanka Martinovská

16. 12. 2019 - 20:00

Mezi olomouckou městskou částí Nedvězí a Bystročicemi vznikla nová cyklostezka. Nový úsek, který je součástí nadregionální Jantarové stezky, je asfaltem posazenou, dvoukilometrovou trasou. Na realizaci daly peníze jak město Olomouc, tak obec Bystročice. Celkem šlo o investici ve výši 12 milionů korun.

 

Nový úsek pohodlné cyklostezky měří přesně 1,8 kilometru a cyklisty vede přes hranici dvou katastrů. Šířka 2,5 metru zajistí bezpečné spojení mimo frekventovanou silnici mezi Bystročicemi a Nedvězím. Na konci nového úseku cyklostezky vznikly i odpočinkové plochy s lavičkami a stojany na kola. Cyklostezka, která se začala stavět letos v červenci, už slouží cyklistům.

„Spojení Nemilan s blízkými Bystročicemi je praktické a logické, navíc je tento úsek součástí nadregionální Jantarové cyklostezky. Město se postaralo o stavbu části, která prochází katastrálním územím Nedvězí. Náklady přišly na bezmála 5 milionů korun,“ popsal investiční náměstek primátora Olomouce Martin Major.

„Finančně k tomu pomohla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši zhruba 7 milionů za úseky na obou katastrech,“ doplnil náměstek primátora Matouš Pelikán.

„Na příští rok je u nové cyklostezky naplánována také výsadba zeleně, která pobyt na stezce cyklistům určitě zpříjemní,“ je přesvědčena starostka Bystročic Marta Turečková.

Realizace stezky v bystročické části přišla na 6,8 milionu korun a podpořil ji Olomoucký kraj z dotačního programu Podpora výstavby a oprav cyklostezek.

„Mám radost, že je pro nás na světě zase kousek bezpečného prostoru bez aut. Předpokládám, že se na stezce najde prostor i pro fanoušky in-linů a pro ty, kteří se jen tak chtějí projít,“ odhaduje starostka Bystročic.

Projekt odpovídá olomouckému cyklogenerelu, tedy plánu na ucelenou síť cyklostezek. Je totiž součástí nadregionální cyklotrasy č. 5 a současně trasy EuroVelo 9 Balt-Jadran, tzn. Jantarové stezka.

„Jde o jeden z posledních dvou úseků Jantarové stezky, který na území města dosud cyklistům scházel. K úplnému propojení je třeba dokončit ještě její severní větev,“ objasnil cyklokoordinátor Stanislav Losert.

Chybějící část začíná v Hodolanech, v ulici U ambulatoria a pokračuje po stávající cyklotrase u „myší díry“, proti proudu po levém břehu řeky Bystřice pod Hodolanskou ulicí až k lávce spojující městské části Hodolany a Bělidla. Přípravné práce na stavbě tohoto úseku už proběhly, šlo o kácení dřevin a přeložky inženýrských sítí.

„Tuto poslední chybějící část Jantarové cyklostezky jsme zařadili do rozpočtu na rok 2020. Na výstavbu máme vyčleněno více než 4,5 milionů z vlastních zdrojů, zbytek má pokrýt předpokládaná dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši zhruba 8 milionů korun, o kterou už jsme požádali,“ uzavřel investiční náměstek primátora Martin Major.

2 komentáře

Zdenek 17.12.2019, 08:35

Mapka

Nebyla by mapka?

Blanka 16.12.2019, 20:28

Logika??

Co je logického na spojení Bystročic s Nemilany, pane Majore? Logické je spojení s vedlejším Nedvězím. Ale Nemilany?

Další články