Dnes:18°C

Zítra:19°C

Úterý 7.4. Heřman/Hermína
Menu

Akce na Zbrojnici Na univerzitě proběhnou Dny dobrovolnictví

Na univerzitě proběhnou Dny dobrovolnictví

foto: UP

20. 10. 2019 - 09:00

Slavnostním předáváním Cen rektora nejlepším dobrovolníkům vyvrcholí ve čtvrtek 24. října Dny dobrovolnictví Univerzity Palackého. Ty již počtvrté poukážou na význam dobrovolnické práce a zájemce sérií dnů otevřených dveří či workshopů seznámí s činností univerzitních spolků a neziskových organizací nejen z Olomouce a s jejich projekty, do kterých je možné se zapojit.

„Letošním ročníkem Dnů dobrovolnictví UP nás bude provázet motto Help us build better future present, které poukazuje na to, že lze změnit nejen budoucnost, ale i současnost naší společnosti. Věříme, že cestou může být právě dobrovolnictví. Jsem rád, že se nám daří přesvědčovat neziskové organizace, aby na den otevřely své dveře studentům a pracovníkům Univerzity Palackého. Letos zájemci mimo jiné nahlédnou do činnosti Sdružení D, které v rámci workshopu představí specifické rozvojové a preventivní aktivity při práci s ohroženou mládeží,“ uvedl manažer Dobrovolnického centra UP Vojtěch Vodseďálek. 

Dny dobrovolnictví UP odstartují v úterý 22. října v 17 hodin zahajovacím večerem ve Studentském klubu UP ve Zbrojnici. Připravena je přednáška tematicky se držící motta akce a účastníci se dozvědí o nejrůznějších možnostech dobrovolnické činnosti. Na následující den jsou nachystány prezentace dobrovolnických příležitostí, workshopy či besedy. Prostřednictvím povídání, fotografií a videí dobrovolníků, kteří pomáhali například v Ugandě, na Haiti nebo na Ukrajině, se zájemci přenesou do prostředí zahraničních misí nebo si vyzkoušejí kvízy či hry, které dobrovolníci vytvořili. Přihlašování na jednotlivé akce je možné prostřednictvím aplikace na www.dobrovolnictvi.upol.cz. 

Ve středu se také uskuteční diskuzní setkání učitelů, studentů a odborníků z praxe na téma Spolupráce ve vysokoškolském vzdělávání. Představena na něm bude mimo jiné pedagogická metoda service learning. Setkání se uskuteční od 13:30 v učebně H3 v univerzitní budově Na Hradě 5. 

Třídenní program Dnů dobrovolnictví vyvrcholí ve čtvrtek 24. října v 18 hodin v Kapli Božího Těla v Uměleckém centru UP, kde budou dobrovolníkům z řad studentů a zaměstnanců univerzity předány Ceny rektora UP za zásluhy v oblasti dobrovolnictví. „Ceny se budou předávat například v kategorii Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce, Děti a mládež nebo Dobrovolnictví v nemocnicích. Celkem se sešlo dvacet nominací, nejvíce v kategorii Děti a mládež,“ podotkl Vojtěch Vodseďálek. 

Dny dobrovolnictví organizuje již čtvrtým rokem Dobrovolnické centrum UP. To vzniklo jako součást nedávno završeného projektu Cyrilometodějské teologické fakulty UP RomSpiDo, který se zaměřil na odstraňování nerovností ve vzdělávání dětí a žáků ze sociálně vyloučených skupin. Dobrovolnické centrum UP se hlásí ke konceptu společensky odpovědné univerzity, která v rámci své třetí role dobrovolnictví a jeho význam pro společnost podporuje. 

Další informace ke Dnům dobrovolnictví UP zájemci najdou na Facebooku Dobrovolnického centra UP: https://www.facebook.com/DCUPol/.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články