Zde může být vaše reklama.

Naděje pro trhy? Pořadatelé a město řeší, co bude dál

Naděje pro trhy? Pořadatelé a město řeší, co bude dál

foto: Lukáš Blokša

29. 11. 2021 - 11:03

V pátek 26. listopadu v osmnáct hodin vstoupil na území České republiky v platnost zákaz pořádání vánočních trhů. V centru Olomouce to znamenalo, že obě náměstí, na kterých stojí desítky stánků a vánoční stromeček, potemněla. Organizátoři se totiž kvůli nejisté situaci rozhodli v šest hodin večer preventivně vypnout proud. Od té doby se řeší, co bude dál. Vypadá to, že vánoční výzdoba, kterou také zajišťují pořadatelé, zůstane, se stánky je to složitější. O dalším osudu trhů, které jsou v současné chvíli z nařízení dosluhující vlády zrušené a stánky zejí prázdnotou, jedná s pořadateli město.

Proč pořadatelé sáhli k vypnutí elektřiny, vysvětlil Petr Ilgner.

„V šest hodin večer jsme vypnuli elektřinu na stáncích a světelnou výzdobu, abychom skutečně docílili toho, že stánkaři zavřou a lidé se nebudou na náměstí moc zdržovat. Atmosféra byla napjatá a chtěli jsme předejít tomu, že by nedejbože musela zasahovat policie. Zůstala svítit jen radnice, která má přípojku z jiné větve,“ vysvětluje pořadatel Vánočních trhů Petr Ilgner. Temné náměstí však nechce nikdo, zvláště před Vánoci. Kulturní Olomouc, která má společně s provozováním trhů ve smlouvě uloženo také zajištění vánoční světelné výzdoby, se proto dohodla s primátorem, že město tyto náklady převezme. Stromeček i výzdoba na lampách už tedy opět svítí!

„Je to právě i nádherně nasvícené centrum, co dotváří tu kouzelnou atmosféru adventní Olomouce, o to lidi připravit nemůžeme,“ uvedl pro web města Žbánek. O tradiční vánoční výzdobu si návštěvníci budou moct užít i nadále, u stromečku zůstane oblíbená zvonička. Přesun zde čeká i dřevěný betlém.

Zástupci města spolu s pořadateli v současné době řeší, zda se nenajde cesta, jak zachovat alespoň část stánků a provoz trhů. 

„Jednáme s Kulturní Olomoucí také o tom, že bychom chtěli zachovat alespoň část trhů. Jak to ale udělat tak, aby toto řešení nebylo nějak napadnutelné s ohledem na nejnovější nařízení vlády, to ještě společně s pořadatelem konzultujeme s právníky,“ říká primátor Žbánek, který by chtěl v centru města vánoční atmosféru co nejvíce podpořit.

Vedení Olomouce a pořadatelé Vánočních trhů sledují vývoj v jiných městech, kde se se zrušením trhů vypořádali po svém a navázali na ně jinou akcí. Podobná naděje existuje i pro Olomouc, oba zapojené subjekty ale čekají na odborný závěr právníků. Už tento týden by mohlo být jasněji.

Jak uvedl Petr Ilgner pro web města, vzdal by se jen velmi nerad. „Po minulém roce, kdy Vánoční trhy sice fungovaly, ale s mnohými omezeními, jsme skončili ve ztrátě. I přesto jsme se ale s městem dohodli na pořádání trhů i nadále, i když s obavami a jistým rizikem, které s sebou nese každé podnikání. A zvlášť v této době. Ovšem co se stalo teď, je totální podpásovka. Jasný signál toho, že tady neexistuje žádná předvídatelnost. Musíme teď zhodnotit, jaké jsou naše možnosti, tak abychom se nedostali do problémů. Nařízení nechceme obcházet, ale zároveň bychom byli rádi, kdyby se nám ve spolupráci s městem podařilo alespoň něco zachránit,“ doufá pořadatel.

Stánky v současné době zejí prázdnotou, bourání je ale zatím nečeká. Pořadatel vyčkává, jak se situace vyvine a na doporučení svých právních poradců. Důležité také je, jak se vyvine jednání s vedením města. Cíl je totožný. Tradiční Vánoce v Olomouci a jejich atmosféru zachránit alespoň tak, jak to povoluje současná situace.

K situaci se vyjádřil také šéf Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého Marián Hajdúch na svém twitteru.

"Nevím o vědeckém důvodu k uzavření exteriérových prodejů. Spíše jde o obavy, že by se podvádělo v dodržování opatření. Naopak, riziko nákazy v exteriéru je významně menší než v uzavřených prostorech. Venkovní trhy by mohly běžet bez konzumace potravin, ale s dohledem dodržování," napsal Hajdúch.

Další články