Dnes:21°C

Zítra:24°C

Neděle 26.5. Filip
Menu

Vyjdete až nahoru? Není to vtip: myčka ve Slavoníně je vlastně rozhledna

Není to vtip: myčka ve Slavoníně je vlastně rozhledna

foto: archiv redakce

26. 04. 2019 - 11:57

Jestli jste se při průjezdu Slavonínem podivili nad neuvěřitelným tvarem automyčky na nároží ulic Jižní a Schweitzerova, pak vězte, že se oficiálně vůbec nejedná o myčku. Stavba je totiž zkolaudovaná jako rozhledna.

Dole nějakým omylem šplíchá voda a občas tam projede auto, úplnou náhodou. Tak by se dala popsat stavba, která vyčnívá na nároží Schweitzerovy a Jižní ulice v Olomouci. Přestože google zná stavbu ve svých mapách jako bezkontaktní automyčku, stavba je skutečně rozhlednou. A s dotací.

Dotační terno: rozhledny v dolíku
Rozhleden je u nás na obyvatele i rozlohu nejvíc na světě. Jejich výstavbu obcím a spolkům často hradily evropské dotace, které přerozdělovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Měly zvýšit turistický ruch. Jenže peníze se často vyhazovaly oknem. A tak na mnoha místech stojí rozhledny, ze kterých nikam nedohlédnete.

Co je to rozhledna?
Majitelem pozemku a zřejmě i myčky je pan Oldřich Hut z Litovle, který se jinak zabývá podnikáním v personalistice, slavonínská myčka alias rozhledna má i své facebookové stránky, odkaz na provozující společnost je ale neuveden. Návštěvníci rozhledny ale mají možnost pořídit si zákaznickou kartu, na kterou navíc jako bonus dostanete 25% kteditu zdarma. Ministerstvo pro místní rozvoj se věcí zabývá. „Dneska možnosti, které máme financovány z evropských prostředků, už neumožňují, aby byly podporovány věci typu rozhleden a podobně,“ sdělila náměstkyně Olga Letáčková. Podle definice je rozhledna takovou stavbou, která je minimálně jeden den přístupná široké veřejnosti. Redakce se chystá přístupnost rozhledné plochy prověřit.

Vlastimil Blaťák
Autor: Vlastimil Blaťák

8 komentářů

Mira 28.04.2019, 22:37

Rozhledna

Pred tim, nez tam stala budova automyčky, tak se v te krizovatce nemuselo ani moc rozhlizet. Ted kdyz tam ta budova stoji, tak musite zastavit a poradne se rozhlednout......takze to asi rozhledna bude ??

Miluska 30.04.2019, 12:21

Rozhledna pro řidiče

Tvl ... To je vtipnyyyy. To by me nenapadlo. Taky se tam musím rozhlížet. Prvni rozhledna kde se muzu rozhlednout a nemusím do schodu ???

Richard 27.04.2019, 16:17

Jak často je myčka-rozhledna přístupná?

Píšete, že stavba musí být přístupná alespoň jeden den. Zapomněl jste uvést, za jak dlouho. Jednou za týden, za rok, jen při povodních? Možná to bylo v den otevření a potom už ne. Každopádně se tam zastavím, protože tam dost často jezdím. Pohled na Olomouc z výšky tří metrů, to bude určitě nesmrtelný zážitek. Richard

Ivan 26.04.2019, 19:26

Hnus

To je hnus, velebnosti.

Jaromír 26.04.2019, 14:04

Komentář

Auta odbočující na myčku brzdí provoz, udělali z toho křižovatku v které je špatný výhled přes zaclánějící kus betonu. Nechápu jak někdo něco takového mohl schválit ( vlastně chápu u nás je možné vše)

Inženýr Králík 26.04.2019, 17:17

nn

hehe, zajímavý je, že to pánovi z Litovle doteďka procházelo, ale všcihni co by to měli řečit zůstali klasicky po hanácku tak nějak "při tym" ?

Jana 26.04.2019, 13:46

Zdroj

Dobrý den, velice by mě zajímalo, kde pan Blaťák k těmto informacím přišel? Děkuji

Husa 29.04.2019, 12:05

Zásah?

Ale copak, potrefená husa? :-)

Další články