Zde může být vaše reklama.

NÁBŘEŽÍ JOSEFA JAŘABA O víkendu slavnostně otevřou náplavku. Kapitán chystá překvapení

O víkendu slavnostně otevřou náplavku. Kapitán chystá překvapení

foto: Plavby Olomouc

07. 06. 2023 - 20:42

Po letech čekání se o víkendu se otevře olomoucká náplavka u řeky Moravy. Projekt, o kterém se v Olomouci mluvilo desítky let, tak konečně dojde naplnění. Pokud vše klapne podle plánů, Olomoučané se dočkají příjemného prostoru na nábřeží nedaleko centra, kde kotví výletní lodě a kde se odehrávají koncerty, trhy a další akce, které v letním období rozšíří společenský život ve městě.

Slavnostní otevření náplavky chystá město na sobotu 10. června v 10 hodin. Během dne na náplavce vystoupí kapely, které jste v minulosti mohli slyšet třeba na Olodvorku na Dolním náměstí. Představí se loňský objev HangOver, oblíbená kapela Sugar & Spice holding company, která se v minulosti účastnila festivalu Řeka má duši, hrát bude Richard Pogoda, vystoupí i kapela Všude Jinde Vyprodáno a zpěvačka LinaKaro. Kapitán Plaveb Olomouc Šimon Pelikán slibuje i novinku, má jít ale o překvapení a tak nic víc neprozrazuje.

Dvanáct zájemců o podnikání na náplavce

„První sezónu bereme jako pilotní projekt. Na náplavce bychom rádi viděli menší akce cca pro stovku lidí, zejména z kapacitních důvodů. Ty by měli organizovat přímo nájemci občerstvovacích stánků,“ říká Karin Vykydalová z olomoucké radnice. Koordinátorem všech akcí pak má být právě magistrát. Úředníkům se dosud přihlásilo dvanáct zájemců, další čekají, jak se provoz na nábřeží rozjede. Podle Vykydalové se radnice inspirovala fungováním náplavek v Praze a Českém Krumlově.

Na náplavce nesmí být podle provozního řádu žádné pevné stavby a nájemci musí být schopni během pár hodin veškerý mobiliář složit a odvézt. Přísná pravidla stanovilo Povodí Moravy kvůli možnému příchodu velké vody. Toalety pro návštěvníky budou umístěny v horním patře.

Náplavku určenou pro kulturní a společenské akce tvoří dvě pravobřežní patra v délce 335 metrů – horní je cca pět metrů široké a vede po něm stezka pro pěší a pro cyklisty. Najdete zde také dvě vyhlídky na řeku s posezením. Spodní patro je přes deset metrů široké, od Bristolu a od VŠ kolejí na ně sjedou po široké rampě i vozíčkáři a cyklisté. Chodci mohou využít tři schodiště - na rohu Šmeralovy a Blahoslavovy ulice, u mostu na Masarykově třídě a u evangelického kostela. Celá dolní část je vydlážděná. V noci je náplavka osvětlená. Na břehu, ze kterého se nedá sejít přímo k vodě, jsou kotvicí kruhy pro malé lodě. 

Pocta rektorovi Josefu Jařabovi

Sobotní program otevření náplavky začne v 10 hodin jejím slavnostním pojmenováním. „Nedávno nás opustil významný muž porevolučního života města a univerzity, bývalý rektor, pan profesor Josef Jařab. Rozhodli jsme se proto toto místo pojmenovat po něm – Nábřeží Josefa Jařaba. Všichni bychom si určitě přáli řešit tuto situaci až o mnoho let později. Nově vzniklá náplavka a dál pokračující břeh až k mostu u třídy Kosmonautů se však v souběhu událostí nabízí jako důstojné místo, díky němuž pan profesor Jařab i nadále zůstane součástí města. S pojmenováním souhlasila i rodina pana profesora,“ vysvětluje primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Náplavky na pravém i levém břehu řeky Moravy v centrální části města jsou součástí velkého projektu protipovodňové ochrany Olomouce, který vznikl jako reakce na ničivé povodně v roce 1997. Levobřežní náplavka neslouží k rekreaci veřejnosti a je částečně nepřístupná. 

 

Další články