Dnes:12°C

Zítra:9°C

Neděle 23.2. Svatopluk
Menu

Nepozornost zabíjí! Obrysy postav znázorňují úmrtí při dopravních nehodách

Obrysy postav znázorňují úmrtí při dopravních nehodách

foto: MmOL

22. 08. 2019 - 15:00

Na chodníku u křižovatky třídy Svobody s Aksamitovou ulicí a na dalších třech místech v Olomouci se objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v České republice za loňský rok. Akce v Olomouci je součástí kampaně České asociace pojišťoven #nepozornostzabiji.

Kampaň, s níž se lidé setkají hned v sedmi krajských městech, má za cíl upozornit na rizika manipulace s mobilním telefonem ve chvílích, kdy je člověk účastníkem provozu na pozemních komunikacích.

„V loňském roce jsme se s kampaní Nepozornost zabíjí soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. Ovšem i nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky věnují spíše mobilnímu telefonu než sledování provozu, výrazně zvyšují riziko nehody. Takové chování podle průzkumu přiznávají celé dvě třetiny chodců ve věku od 18 do 44 let. U dětí a mladistvých toto číslo může být patrně ještě vyšší,“ říká ke kampani Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. „I letos budou hrát v naší komunikační kampani klíčovou roli emoce. Aktivity jsme ale posunuli více do ulic a do online prostředí,“dodává.

Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Kampaň proto kromě Olomouce běží v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové a Liberci. Jen v těchto sedmi městech došlo za posledních šest let k celkem 7 421 nehodám s účastí chodce. Lokality, kde jsou polepy a pomníky instalovány, vybírala Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s Policií ČR na základě statistik nehodovosti a zároveň tak, aby neohrozila plynulost provozu.

„Kampaň Nepozornost zabíjí vnímám jako účinnou především proto, že je zaměřená na emoce a na bezpečnost našich nejbližších, proto věřím, že i upozornění na konkrétní místa smrtelných dopravních nehod a nalepené obrysy postav na vytipovaných místech přivedou k zamyšlení nad vlastní zranitelností každého z nás,“ uvádí republiková koordinátorka prevence Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia České republiky.

Tisková zpráva
Autor: Tisková zpráva

0 komentářů

Další články