Dnes:20°C

Zítra:24°C

Neděle 9.5. Ctibor
Menu

Olomouc investuje do oprav mostů necelých 60 milionů korun

Olomouc investuje do oprav mostů necelých 60 milionů korun
Most v ulici 1. máje ještě před letošní opravou.

foto: Lukáš Blokša

14. 01. 2021 - 08:21

Olomouc ze svého rozpočtu vydá v letošním roce přes 56 milionů korun na opravy a údržbu komunikací na území města. Část z těchto peněz půjde do běžných oprav, další finance se využijí na větší opravy. A to jak silnic, tak také chodníků, zastávek, mostr a lávek. Ale třeba i podchodů a modernizace se dočká také veřejné osvětlení a semafory na předem vytipovaných místech.

Vzhledem k rozsahu poruch a náročnosti oprav musí být na většinu z nich zpracovaný projekt. Do letošního roku tak byly zařazené akce, pro které už projekt byl a mohou se tak začít realizovat prakticky okamžitě. Jde o dlouhodobě problematická místa, kterými bylo nutné se začít zabývat a opravy postupně realizovat.
 
Oprava silnice v Krakovské a Rokycanově vyjde na 11 milionů korun

„Největší položkou v letošním seznamu velkých oprav je určitě oprava místních komunikací v ulicích Krakovská a Rokycanova za 11 milionů korun. Mimo silnice jsou do této opravy zahrnuty také chodníky, vjezdy, parkovací stání a vegetační úpravy,“ popisuje plánované opravy náměstek primátora Martin Major.

Velký význam pro obyvatelé Olomouce bude mít oprava vozovky v Okružní ulici. A to od třídy Míru po odbočení do ulice Dělnická. Půjde o první etapu, která bude stát sedm a půl milionu korun. Součástí opravy silnice bude také vyřešení nového přechodu pro chodce. Na tuto opravu v dalších letech naváže oprave celé Okruží ulice od třídy Míru až k ulici I. P. Pavlova. 

Další akcí, která bude realizována v letošní roce, bude oprava komunikace v Holici, konkrétně na Návsi Svobody, kde za šest a půl milionu korun dojde k výměně povrchu vozovky a předláždění zpomalovacího prahu, který je ve špatném stavu. Tato oprava potěší také cyklisty, pro které přibude dopravní značení umožňující průjezd po chodníku u přilehlé autobusové zastávky. 

Čtyři a půl milionu z městského rozpočtu spolknou investice do oprav veřejného osvětlení a semaforů.

Jaké další opravy odbor dopravy a územího rozvoje připravuje?

Do seznamu oprav, které zajišťuje odbor dopravy a územního rozvoje, je letos zahrnuto celkem 18 akcí. Mimo ty, které jsou popsané výše v textu, půjde napřiklad o opravy komunikací v ulicích Hrnčířská, tř. Svornosti a Na Zábraní a chodníků na tř. Spojenců, tř. 17. listopadu, v ulicích Keplerova, Wolkerova, na Černé cestě a v Jilemnického ulici v Nedvězí.

Opravy se dočkají také dvě autobusové zastávky. A to Dvořákova a 17. listopadu. Jejich modernizace bude stát čtyři miliony korun.

Nové tváře se dočká také lávka přes Mlýnský potok ve Vlkově ulici a most přes Moravu U Dětského domova. V plánu je také zastřešení vstupu do podchodu v prostoru přednádraží.

„Ceny uvedených oprav vychází z projektových dokumentací a je tedy možné, že po vysoutěžení zhotovitele budou konečné náklady nižší. Pakliže by se nám podařilo takto ušetřit, má odbor dopravy a územního rozvoje v zásobníku pro letošní rok ještě dalších pět oprav v celkovém objemu zhruba čtyři a čtvrt milionu korun, které bychom mohli v případě finančních úspor provést,“ uzavřel náměstek Major.

Další články