Dnes:15°C

Zítra:23°C

Sobota 25.9. Zlata
Menu

Olomouc opravuje přečerpávací stanici na Nových Sadech

Olomouc opravuje přečerpávací stanici na Nových Sadech

foto: Olomouc.eu

27. 07. 2021 - 15:43

Intenzivní deště během posledních dvou noci donutili olomoucké dobrovolné hasiče z Holicd provést havarijní odčerpání vody z nefunkční přečerpávací stanice, která je stále součástí dešťové kanalizace pro Dolní Novosadskou.

„Hlavní příčinou byla nefunkční přečerpávací stanice v blízkosti Moravy. Ta byla za povodní v roce 1997 vyplavena a její tehdejší vlastník ji už po povodni znovu nezprovoznil,“ popsal detaily a situaci náměstek Major.

Následné majetkové změny související s rušením okresních úřadů zapříčinily, že se k tomuto majetku po celou dobu nikdo nehlásil. Tuto neúnosnou situaci vyřešilo město po dohodě s Olomouckým krajem tak, že v rámci přípravy IV. etapy protipovodňových opatření starou problematickou kanalizaci převzalo do své správy. Letos na přelomu června a července zadal odbor majetkoprávní čištění a monitoring této kanalizace.

Následněbbyli povoláni dobrovolní hasiči z Holice. Ti disponují kalovými čerpadly, nezávislými na elektrické energii, která mohou v případě nutnosti odlehčit odtok z kanalizace.

„Jedná se sice o provizorní řešení, které nenahradí plnou funkčnost této stanice, ale bezesporu pomůže,“ řekl vedoucí odboru ochrany Jan Langr.

„S hasiči jsme se dohodli na systému služeb a pravidelném monitoringu situace, tak aby místní obyvatelé nemuseli s každým větším deštěm mít obavy. Současně je však nutné nalézt trvalejší řešení, které umožní alespoň částečnou funkčnost vlastního přečerpávání,“ doplnil Langr.

„Po dohodě s odborem majetkoprávním a ochrany tak bude připraven technický návrh alespoň částečného fungování přečerpávací stanice do doby, než bude v rámci realizace IV. etapy protipovodňových opatření vybudována stanice nová,“ dodal náměstek Major.

Plán dalšího postupu teď předloží na Radě města Olomouce, kde bude čekat na schválení.

Další články