Dnes:28°C

Zítra:29°C

Středa 12.8. Klára
Menu

Olomouc pomohla obcím zasaženým povodní

Olomouc pomohla obcím zasaženým povodní

foto: Archiv

06. 07. 2020 - 20:02

Olomouc se přidala k pomoci obcím, zasaženým v červnu přívalovými dešti a náhlými povodněmi. Město nejprve poskytlo materiální i fyzickou pomoc s odklízením následků pohromy. Díky souhlasu zastupitelstva mohlo přidat také finanční dar ve výši 100 tisíc korun.

V noci z neděle na pondělí 8. června zasáhla několik obcí v oblasti Uničovska a Šumperska přívalová povodeň. Do nejvíce postižených obcí následně zamířila pomoc i z Olomouce.

Už v neděli 14. června na základě požadavku primátora Miroslava Žbánka pomáhaly s likvidací následků povodní v obci Šumvald tři jednotky olomouckých dobrovolných hasičů z Topolan, Lošova a Černovíra. „Připadalo mi samozřejmé pomoci obcím v nouzi, proto jsem oslovil i další velká města v regionu Přerov a Prostějov, aby se k nám přidala,“ uvedl primátor Žbánek.

Olomoučtí hasiči pomáhali lidem s vyklízením domů a sklepních prostor, čerpáním a čištěním studen, čištěním koryta řeky, odstraňováním stromů, úklidem naplaveného materiálu a odvozem zničeného vybavení.

Další nezbytnou pomocí bylo připravení několika stovek pytlů s pískem, jelikož meteorologové následně znovu vydali výstrahy před dalšími silnými bouřkami a přívalovými povodněmi.

„Město Olomouc poskytlo Dlouhá Loučce a Šumvaldu materiál protipovodňové ochrany, čtrnáct vysoušečů a darovalo obcím kontejnery na odpad. Uznání patří samosprávám i všem dobrovolníkům a záchranářům. Někteří z nich byli sami poškozeni, a přitom pomáhali sousedům,“ řekl náměstek primátora Martin Major.

Olomouc se navíc připojila ke sbírce vyhlášené krajem a na speciální účet pro postižené obce odeslala sto tisíc korun. Poskytnutí tohoto finančního daru v rámci veřejné sbírky bylo schváleno také při jednání městského zastupitelstva, peníze byly uvolněny z rezerv rozpočtu města.

Sbor dobrovolných hasičů v Lošově pak uspořádal sbírku potřebného materiálu – prostředků na odstraňování nánosů bahna a naplavenin, trvanlivých potravin, balené vody, hygienických potřeb a krmiv pro zvířata, které následně předal do postižené oblasti.

0 komentářů

Další články