Dnes:29°C

Zítra:29°C

Sobota 24.7. Kristýna
Menu

Na kole pohodlněji Olomouc připravuje další etapu výstavby Jantarové cyklostezky

Olomouc připravuje další etapu výstavby Jantarové cyklostezky

foto: Jan Andreáš

16. 11. 2019 - 09:00

Další pokračování výstavby Jantarové cyklostezky je na spadnutí. V Hodolanech, městské části Olomouce, už začala příprava. Další etapa má vést po břehu Bystřice a cyklisty dovést na už hotový úsek stezky, který vede do Bystrovan. S přípravami na výstavbu se v těchto dnech začalo mezi Hodolanskou a Libušinou ulicí, stavět se má už příští rok.

Než se začne s výstavbou cyklostezky, je nejprve nutné vykácet dřeviny a udělat předložky inženýrských sítí. „Kácení bylo nutné provést v předstihu před realizací stezky. Důvodem je období podzimního přeletu netopýrů, takže zásah do porostu je možné udělat pouze v termínu od poloviny září do konce října,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka. Na kácení byla vydaná potřebná povolení, která byla řádně projednána s odborem životního prostředí, a dohlíží na něj biologický dozor.

„K odstranění byla vyčleněna pouze nejnutnější část dřevin a předcházela tomu jejich podrobná inventarizace,“ doplnil Petr Loyka s tím, že na práce dohlíží i technický dozor projektanta.

Více než 700 metrů cyklostezky se má postavit příští rok. Zmíněná část Jantarové cyklostezky je zařazena do rozpočtu města na rok 2020 a už má i platné stavební povolení. Na výstavbu je vyčleněno více než 5 milionů z vlastních zdrojů města, zbytek má pokrýt předpokládaná dotace ve výši zhruba 8 milionů korun, o kterou už město požádalo.

 

Jde o další důležitou část, která propojí centrum města a po celé délce řeky Bystřice dovede cyklisty až do Bystrovan.
Martin Major, náměstek primátora

 

Cyklisty stezka povede po levém břehu řeky Bystřice, v úseku od ulice U Ambulatoria po lávku přes Bystřici až na konec ulice Lermontovovy. V tomto místě se napojí na hotovou část Jantarové stezky postavenou v roce 2015. „Jde o další důležitou část, která propojí centrum města a po celé délce řeky Bystřice dovede cyklisty až do Bystrovan. A co je důležité, vyřeší i nebezpečné přejíždění frekventované silnice u tzv. myší díry, protože pod Hodolanskou ulicí povede podjezdem,“ zdůraznil investiční náměstek primátora Martin Major.

Dobudování cyklostezky nadregionálního významu je pro Olomouc klíčové. Jantarová stezka, která nese jméno pověstné obchodní cesty sloužící k transportu jantaru, protíná celou Evropu od severu k jihu (Krakov – Morava – Vídeň) a je součástí celoevropské sítě cyklotras Eurovelo.

Další články