Zde může být vaše reklama.

Olomouc řeší podobu letních zahrádek v centru města

Olomouc řeší podobu letních zahrádek v centru města

foto: Lukáš Blokša

04. 02. 2022 - 08:54

Centrum Olomouce bývá přes letní měsíce poseto zahrádkami před kavárnami a restauracemi. Možnost posedět si na čerstvém vzduchu v kulisách historického města využívají Olomoučané i turisté, jejich podoba, kvalita i provedení ale bývají rozdílné. Město se rozhodlo vytvořit novou metodiku, o které v současné době diskutuje s majiteli a provozovateli podniků, které přes léto zahrádky v centru mívají. Za úkol si radní dávají určit jednotná pravidla, jak by zahrádky měly vypadat. 

 

O zpracování Metodiky pro umísťování a provedení restauračních zahrádek v městské památkové rezervaci se postaral útvar hlavního architekta. V praxi jde o manuál, který má sloužit majitelům a poradit jim, jak postupovat a jaká doporučení zohlednit při zřizování zahrádky u svého podniku.

„Není to nová městská vyhláška, která něco nařizuje. Cílem koncepce je kultivovat prostor. A to s využitím příkladů dobré praxe z jiných srovnatelných historických měst v Česku i v Evropě. Dává návod na to, jak by měl městský mobiliář vypadat, aby nerušil veřejné prostranství, ale vkusně doplňoval architekturu historického centra. Zkrátka, aby zahrádky nekřičely extravagancí, přebujelými barvami, hmotou v prostoru nebo nevytvářely bariéry při průchodu chodců a rodičů s kočárky,“ popsal primátor Mirek Žbánek.

Dokument, který na magistrátu vznikl, teď vedení města představuje majitelům a provozovatelům kaváren a restaurací v centru Olomouce. Pozvalo je i ke společnému jednání.

„Chtěli jsme znát připomínky a názory k projednávanému konceptu a také si vyslechnout jejich dosavadní zkušenosti s povolováním zahrádek. Je to pro nás zvlášť důležité v této době. Jsme si totiž velmi dobře vědomi toho, jak jsou zkoušeni dopady pandemie a zavedení nových pravidel pro ně může v budoucnu znamenat třeba i zvýšené finanční náklady,“ objasnila náměstkyně primátora pro cestovní ruch a kulturu Markéta Záleská.

„Chceme je zároveň motivovat, protože kvalitní restaurační zahrádky jsou důležité i z hlediska turistického ruchu. Z tohoto důvodu připravujeme dotační program, který by jim dokázal při postupném zavádění manuálu do praxe náklady na zařízení zahrádek kompenzovat,“ zdůraznila náměstkyně.

Manuál v příštích dnech čeká připomínkový proces, následně o něm bude jednat rada města.

„Po zapracování připomínek vlastníků a debatě s památkáři bychom rádi koncepci schvalovali ještě letos na jaře. Vzhledem k dalším nutným povolovacím procesům z hlediska státní správy je ale zřejmé, že tato situace neumožní ve větším množství zahrádky v souladu s manuálem měnit už v této letní sezoně,“ vysvětlil primátor.

„Majitelům ale dáváme už nyní návod a hlavně prostor k tomu, jak se připravit a udělat ekonomiku svých rozhodnutí i s ohledem na chystané kompenzace od města,“ zdůraznil primátor.

Majitelé a provozovatelé restauračních zahrádek i veřejnost mohou nyní k prezentaci z jednání a k pracovnímu návrhu manuálu zasílat připomínky, a to do 11. února 2022 na e-mail jana.krenkova@olomouc.eu. V případě dotazů a žádosti o konzultaci se mohou obrátit na vedoucí útvaru hlavního architekta Janu Křenkovou. „K zaslaným připomínkám předpokládáme svolání další následné diskuse v průběhu března až dubna,“ doplnila Jana Křenková.

Prezentace i současně platná pravidla pro zimní mobiliář restauračních zahrádek jsou zveřejněná na speciální webové adrese.

 

Další články