Zde může být vaše reklama.

Olomoucká Zoo zvěřejnila svou loňskou rekordní bilanci

Olomoucká Zoo zvěřejnila svou loňskou rekordní bilanci

foto: Zoo Olomouc

20. 01. 2023 - 08:28

Olomoucká zoo zveřejnila pravidelnou bilanci za loňský rok.  Děkuje všem návštěvníkům za jejich podporu a přízeň, zejména za to, že se podíleli na nejvyšší návštěvnosti za posledních 11 let. Zásadní podíl na finanční stabilitě zoo měl její zřizovatel Statutární město Olomouc. Úspěšný rok Zoo na Sv. Kopěčku dokládají následující čísla a fakta:

Počet návštěvníků se zastavil na čísle 367 711. Jedná se o nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Pro srovnání v roce 2021 byla návštěvnost 367 248, v roce 2020 pak 293 457 osob. Návštěvníky nejvíce vítanými akcemi byly Velikonoce, Večer duchů a Víkend dětí.

Mezi významné odchovy můžeme nepochybně zařadit zdařilé odchovy u mravenečníků čtyřprstých,mravenečníka velkého, kozorožců kavkazských, kaloňů rodriguezských, lemurů běločelých, gibonů zlatolících, zubrů evropských, lemurů kata, kotulů veverovitých, ocelotů slaništních, sobů polárních, medojeda kapského,oryxů jihoafrických, kamzíků alpských, sik vietnamských, čápů černých, hus tibetských, seriemy rudozobé,gekonů obrovských. Mezi nové druhy, které zoo přivezla, patří outloň malý, klokánci rudohnědí, klokánci krysí, kusu liščí, kojoti, gekon širokoprstý a štíhlovka Ravergierova. Pro doplnění stávajících druhů byla do zoo přivezena ještě tato zvířata – lenochod dvouprstý, lemur tmavý, kosman stříbřitý, mirikina bolivijská, panda červená, lev berberský, velbloud dvouhrbý, žirafa Rothschildova, daněk mezopotámský, pižmoň grónský a ara vojenský.

Jelikož zvířata hodovala, roční útrata za nákup krmiva činila 6.986.869 Kč. Náklady na denní spotřebu krmiva pak představovaly částku 19.142 Kč. Pro srovnání v roce 2021 byly částky tyto: 6.860.570 Kč a 18.796 Kč.

Za nejvýznamnější realizovaný projekt lze považovat projekt Hospodaření s povrchovými vodami, který řeší problematiku zadržování dešťových vod a jejich postupné vypouštění zpět do přírody. Na ten plynule navázal projekt Rekonstrukce inženýrských sítí, které se doplnily o dosud neexistující. Týkal se rozvodů vody, nízkého a vysokého napětí, kanalizace, veřejného osvětlení, či optických sítí a nové trafostanice. Pospolu s tím docházelo k rekonstrukci povrchů komunikací, výměně zábradlí a oplocení za prvky z akátu. Neustále zvyšující se nároky na úroveň občerstvení vedly k výstavbě nových gastroprovozoven – Grilu U Lvů a Kavárny U Koziček. Myšlenka zoogeografických zón, v nichž se budou setkávat zvířata, která by se takto pospolu potkala i ve volné přírodě, vznikla již v minulosti. Na již dokončené etapy safari navázala realizace posledních dvou-Safari Austrálie a Arktida

Olomoucká zahrada otevřela brány svým návštěvníkům poprvé v roce 1956. 16 884 734 je celkový počet návštěvníků, který do ní od jejího založení zavítal. Na ploše 42 ha zoo chová 1591 jedinců ve 386 druzích. Rok 2022 přinesl odchov 250 mláďat.

Další články